Društvo

Anketa preplašila roditelje učenika banjalučkih osnovnih škola

Anketa preplašila roditelje učenika banjalučkih osnovnih škola
Anketa preplašila roditelje učenika banjalučkih osnovnih škola
Dragan Sladojević

BANJALUKA - Anketni listići, koji su podijeljeni učenicima banjalučkih osnovnih škola, a u kojim se nalazi i pitanje o tome gdje odrasli članovi njihovog domaćinstava preko noći parkiraju vozila, šokirala je i uplašila roditelje.

Majka jednog osnovca ispričala nam je da je njenom sinu juče papire dala učiteljica, te zatražila da ih sutradan vrati popunjene.

"Na spornoj anketi piše da se popunjava anonimno, a zatraženo je da navedemo našu ulicu i broj, kao i naselje, te koje vozilo imamo i gdje ga parkiramo noću. Osim toga, u drugom dijelu ankete stoji da bi svi moji članovi domaćinstva stariji od šest godina trebalo da napišu gdje su tog dana išli, kada su otišli od kuće, čime i kada su se vratili", priča ova majka.

Prema njenim riječima, nedopustivo je da se djeci dijele takvi papiri, s obzirom na to da na njima ne piše kome su podaci potrebni i u koje svrhe.

"Kako ja da napišem nekome, ko se u anketi ne predstavlja kao autor, gdje noću parkiram auto? Sve to me je uplašilo. Nečuveno je da se škola i mališani, te njihovi roditelji ovako koriste", kaže ogorčena majka.

U Osnovnoj školi "Desanka Maksimović" iz Dragočaja, kod Banjaluke, potvrdili su nam da su ankete podijelili učenicima.

"Anketa nam je dostavljena iz mjesne zajednice, kao i brojnim drugim školama. Podaci su potrebni gradu, zbog prostornog uređenja", kaže Dijana Boroja-Kasapović, pedagog u Osnovnoj školi "Desanka Maksimović".

Da li zaista iza ankete stoji grad Banjaluka, te zašto to, zajedno sa svrhom za koju podaci trebaju, nije navedeno na anketnim listićima, pitanja su koja smo poslali gradskoj upravi, ali do zaključenja ovog broja "Nezavisnih" odgovore nismo dobili.

Ali, oglasili su se iz Ministarstva prosvjete i kulture RS, gdje kažu da nisu dali saglasnost za distribuciju anketnih upitnika u banjalučkim školama.

"Po saznanju da su učenicima podijeljeni anketni listići, zatražili smo od rukovodstava škola da odmah stopiraju takve aktivnosti, što je i učinjeno. Ministarstvo je skrenulo pažnju direktorima škola da sprovođenje bilo kakvih promotivnih aktivnosti u školama mogu da vrše isključivo uz saglasnost Ministarstva", kaže Branka Rogač, službenik za odnose s javnošću u Ministarstvu prosvjete i kulture RS.

Najčitanije