"Draga mama, kada me je tukao stalno sam mislila na tebe i koliko me voliš, koliko si mi puta rekla da mene i seku voliš najviše na svijetu. To mi je dalo snage da izdržim sve udarce. Pomislila sam ako ne izdržim ti ćeš umrijeti, a ako ti umreš seka će ostati i bez mame", djelić je potresne ispovijesti koju je sedmogodišnja djevojčica N.H. iz Maglaja pretočila u svoj dnevnik.
Prije više od dva mjeseca ova sedmogodišnjakinja, koja sagovornike fascinira zrelošću i inteligencijom, doživjela je zastrašujuće trenutke. Otac, inače taksista iz Maglaja, zatvorio ju je u porodični stan i tukao punih pet sati, o čemu su brujali svi bh. mediji. Njen psihofizički oporavak je u toku i niko ne zna koliko će vremena biti potrebno da se ovo dijete u potpunosti oporavi. Iako se radi o iznimno osjetljivom pitanju, njena majka je dozvolila da prvi put od tragičnog događaja u Maglaju za neki medij ispriča svoju zastrašujuću priču.
OTAC PRIJETIO DA ĆE JE UBITI
`Bio je petak, to nikada neću zaboraviti. Seka je ujutro otišla u školu, a ja sam bila druga smjena. U kući smo ostali mama, babo i ja. Odjednom oko 11 sati babo je počeo da viče na mene i da me tuče. Nisam znala zašto. Najviše me je tukao po glavi`, počinje potresnu ispovijest djevojčica N.H. U početku nije znala da njena mama nije u stanu.
`Kako me je sve više udarao nogama i rukama, shvatila sam da mama nije u stanu i sve više sam se počela bojati jer niko nije dolazio da mi pomogne. Babo me je u jednom trenutku natjerao da odem ispod stola i počeo je tako da me gura da sam glavom udarala u stol. Udarao me je nogama. Nisam smjela ni da ga pitam šta sam mu skrivila pa me tako tuče`, sjeća se detalja očevog zlostavljanja.
Otac je tukao i mučio više sati. Kada je vidjela da niko ne dolazi da joj pomogne, iskoristila je pogodan trenutak i dotrčala do vrata.
`Uspjela sam uzeti oklagiju koju je babo donio sa terase. Kada mi je okrenuo leđa da naloži vatru u peći, pobjegla sam do vrata. Onda sam oklagijom uspjela dohvatiti dio za otvaranje na vratima. Pobjegla sam do stepeništa, ali je babo istrčao i gurnuo me niz stepenice`, prisjeća se zastrašujućih trenutaka ova sedmogodišnjakinja.
Kaže da je onda pala niz stepenice i da ju je cijelo tijelo boljelo.
`Nisam više imala snage. Odjednom sam osjetila da me je neko uhvatio`, prisjeća se. Nije mogla vidjeti ko ju je zgrabio, jer su joj oči bile otečene i gotovo zatvorene.
`Babo mi je stiskao oči cijelo vrijeme kao da je htio da ih iskopa. Zato nisam mogla vidjeti čika policajca koji me je ponio i onda sam čula kako traži Hitnu pomoć`, nastavlja svoju potresnu ispovijest, koja nikoga ne može ostaviti ravnodušnim.
Očeve riječi su joj se duboko urezale u pamćenje.
`Stalno je ponavljao da sam ja loše dijete, a da je on božji policajac. Babo je govorio da će on u džennet (raj), a kada mene ubije da ću ja u džehenem (pakao). Bilo me je užasno strah. Babo je vikao da neće nikome otvoriti, da on dobro zna ko hoće da uđe u stan`, sjeća se N.H.
Dok je svjedočila o zastrašujućim momentima zlostavljanja i mučenja, djevojčicina majka i starija sestra nisu mogle sakriti suze.
`PJEVALA BIH, AL' NE MOGU...`
`Ne može se to zaboraviti. Živite sa nekim 15 godina, a zapravo tu osobu ne poznajete. Imate fin brak, djecu i onda se dogodi ovo. Bilo je i kod nas svađa, ali niko nije mogao ni naslutiti da bi se ovakvo što moglo dogoditi. Uvijek se pitam možda sam mogla ranije reagovati. Ne želim više za njega da znam. U Zenici je na liječenju, da li će ga pustiti - ne znam`, govori majka Samira Hrnčić.
Teškom mukom prisjetila se kobnog dana, 16. februara.
`Mene je prije 11 sati istjerao iz stana da bi ostao s mlađom kćerkom, a onda sam čula da je počeo udarati. Zatražila sam pomoć policije, socijalnih radnika. Sve je to trajalo, a ja nisam znala da li mi je dijete živo...`, govori Samira plačući.
Dok su čekali sve saglasnosti za intervenciju policije i socijalnih radnika, djevojčica je zahvaljujući svojoj inteligenciji uspjela pobjeći.
`Odmah je prebačena u bolnicu u Zenicu, a zatim u Sarajevo`, dodala je Samira, kojoj je bilo teško govoriti o zlostavljanju kćerke.
U međuvremenu N.H. je donijela da nam pokaže crteže koje je nacrtala dok je bila na rehabilitaciji u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu.
`Najviše volim crtati ruže jer je to za mene najljepše cvijeće. Iako nisam morala pored crteža napisati tekst, to sam ipak uradila, jer mi sve to onda izgleda ljepše. Volim crtati svoju mamu i seku, ali nasmijane i sretne`, govori ova izuzetno pametna i talentovana djevojčica koja će uskoro napuniti osam godina.
Pored nacrtane ruže ispisala je: `Pjevala bih, al' ne mogu, slomio mi pegaz (krilati konj) nogu. Pjesnička mi žica pukla, po meni je šiba tukla`.
Uz jedan od crteža napisala je: `Želim život dug i pun zdravlja, da živim sretno i bezbrižno`, ili `U životu mi cvjetaju ruže, ali kada se pojavi gorila, jedna po jedna ruža vene. Moj život će biti u opasnosti ako se gorila pusti`...
`Ja sam ovo morala napisati i sada sam bolje, ali nekako mi je najteže noću. Počnem razmišljati o svemu i bude me strah. I u snovima nekada bude ovo što sam proživjela`, govori ova djevojčica, dok nas sve više oduševljava svojim darom.
BEZ POSLA I POMOĆI
Iako su najteži trenuci u njenom i životu njenih djevojčica prošli, Samira kaže da teško žive. Pokušavaju nastaviti, ali teško bez finansijskih sredstava jer ona nema zaposlenje.
`Očekivale smo pomoć društva i države. Nemamo ni socijalne pomoći. Kažu da sam mlada, da mogu raditi. Naravno da mogu, ali ne mogu da nađem zaposlenje. Na mnoga vrata sam pokucala, obećavali su, ali ništa od toga. Završila sam za hemijskog tehničara, ali radila bih bilo šta, i čistila, samo da djevojčice i ja počnemo normalno živjeti, da ih mogu školovati`, govori Samira.
Starija djevojčica A.H. je takođe inteligentno dijete. Ide u peti razred osnovne škole i ima sve petice.
`Jako mi je žao seke. Mama i ja smo stalno uz nju i tako će uvijek biti. Ona puno voli matematiku i nema nijednog zadatka iz drugog razreda da ne zna riješiti. Ja najviše volim bosanski jezik. Do ove godine sam išla i u nižu muzičku školu, svirala sam klavir, ali pošto više nismo u Maglaju, ne idem u muzičku školu. Možda nekada kasnije ponovo se negdje upišem`, kaže nam A.H.
Na kraju naše posjete N.H. nas je zamolila da njenoj prijateljici Isidori iz Sarajeva uručimo mali poklon.
`Dok sam bila u bolnici jedna teta Duška me je posjećivala i kasnije me je odvela svojoj kući u kojoj sam se igrala sa njenom kćerkom Isidorom. Vrlo rado se sjećam trenutaka provedenih u njihovom domu i, evo, ako možete da mojoj prijateljici uručite ovaj mali poklon. Sarajevo mi se veoma sviđa, a najviše Baščaršija`, kazala nam je na polasku ova divna djevojčica plavih očiju.
Isprativši nas do vrata Samira Hrnčić je poručila svima koji primijete agresivnost pojedinih članova u porodici da odmah traže pomoć, ne čekajući zlostavljanje.
`Ne treba takvim osobama davati drugu priliku, niti opraštati. Odmah treba potražiti pomoć policije i socijalnih radnika. U suprotnom, može biti kasno`, poručila je Samira Hrnčić.
Slike i TV isječci policajca koji trči do kola držeći u naručju teško ozlijeđenu djevojčicu N.H. u februaru su obišli svijet. Iako još vidno potresena, Samira Hrnčić je ipak pristala da njeno dijete svjedoči o zastrašujućim trenucima zlostavljanja u porodici. Da se nikome ne ponovi. Nikada.
Spasila sovu
`Jako volim životinje, ali najviše sove. Seka i ja smo prošle godine kod zgrade pronašle malu sovu - ptiče. Donijele smo je u stan i othranile. To je bila prava gospođa. Nije htjela da jede gliste, nego samo salamu, sir i rižu. Od muzike voli samo zabavnjake. Kada joj pustimo narodnu muziku samo stoji, a kada je zabavna počne plesati na svoj način. Morali smo je dati jednoj drugarici kada smo preselile, a ona je onda pustila u prirodu`, kaže N.H.
`Hanka Paldum mi došla u bolnicu`
Djevojčica N.H. nam je ispričala da najviše voli slušati Hanku Paldum.
`Omiljena pjesma mi je 'Žena kao žena'. Imam i Hankin CD. Moram vam ispričati zašto baš taj CD... Dok sam ležala u bolnici u Sarajevu nas djecu je posjetila ova divna žena. Kada su djeca dan prije čula da dolazi Hanka, svi su se zabrinuli kako će izgledati i šta će obući. Tako nas je posjetila i poklonila svoj novi CD`, govori N.H.