Društvo

Banjalučani okreću glavu od vršnjačkog nasilja (VIDEO)

Banjalučani okreću glavu od vršnjačkog nasilja (VIDEO)
Banjalučani okreću glavu od vršnjačkog nasilja (VIDEO)
Vanja Stevanović

BANJALUKA, SARAJEVO - Od stotinu posmatrača epizode vršnjačkog nasilja, samo njih dvoje je reagovalo i spriječilo dalji sukob djece!

Pokazali su to rezultati istraživanja Udruženja "Nova generacija", koje je s glumcima i volonterima simuliralo vršnjačko nasilje na ulicama Banjaluke.

"Bilo je poražavajuće vidjeti da je od stotine Banjalučana, samo dvoje ljudi reagovalo, odnosno jedan mladić, koji je pokušao prekinuti nasilje, a zatim i djevojka", istakla je za "Nezavisne" Jelena Jaćimović, volonterka "Nove generacije".

Na očigledno vršnjačko nasilje, tvrdi ona, bili su nijemi i policajci, dok su prolazili pored djece, a na pitanje zašto ignorišu nasilje građani su odgovarali da ga nisu primijetili.

"Vidjela sam grupicu djece, u kojoj je jedna djevojčica glasno vrištala, a ostali su galamili na nju. Izgledalo je strašno", kaže za "Nezavisne" Rajana Jakovljević, Banjalučanka koja je reagovala na nasilje.

Dok su na tri lokacije u centru grada četiri glumca DIS pozorišta i osam volontera simulirali otimanje stvari jednoj djevojčici, a zatim obezvrjeđivanje i ismijavanje, guranje..., građani su prolazili pored njih...

"To pokazuje naš odnos prema problemu vršnjačkog nasilja, koje se tiče  apsolutno svih. Okretanjem glave na drugu stranu, ignorisanjem problema, smatrajući to sastavnim dijelom dječjeg odrastanja, 'dječjim poslom', odrasli bježe od obaveza koje imaju u odrastanju djeteta", upozorila je za "Nezavisne" Nada Grahovac, ombudsman za djecu RS.

Ivan Šijaković, sociolog, smatra da rezultati ovog istraživanja govore o stepenu neosjetljivosti na patnju drugoga.

"Odsustvo solidarnosti i prije svega odgovornosti, nešto je što smo prihvatili kao standardan način ponašanja. Prihvatljivo nam je tolerisati ili ignorisati sve što se događa, čak i kada je veoma nepovoljno i kada se u tom trenutku, uslovno rečeno, ne tiče nas. To odsustvo empatije nikada nije dobro i ne vodi razvoju ni pojedinca ni zajednice i lično sam zabrinut istinom u kojoj se drugome pomaže kada je to neizbježno ili ako je interesno uslovljeno", istakao je Šijaković.

Sonja Stančić, psiholog, podsjeća na sva dosadašnja istraživanja sprovedena na istu temu i realno izuzetno slabe pomake zajednice na polju, prije svega, prevencije vršnjačkog nasilja.

Zbog toga je, kako kaže, za čitavo društvo poražavajuće i obznaniti ovakav podatak.

"Možda bi bilo dobro čuti mišljenje političara o tome kako je imati birače kojih nije briga i da dijete umre na ulici", dodala je Stančićeva.

Aleksandar Milić, psiholog i sudski vještak, podsjeća da svaki građanin, pored moralne, ima i krivičnu obavezu i odgovornost da reaguje kada je druga osoba ugrožena.

"Ignorisanje je takođe kršenje tih zakonitosti, a malograđanska nezainteresovanost i indolencija ostavljaju katastrofalne posljedice po dijete, odnosno njegovo samopouzdanje i nepovjerenje u okruženje, iz kojeg izrasta ranjiva ličnost. U civilizovanoj sredini niko ne bi smio odnositi se s takvim stepenom neodgovornosti", ocijenio je Milić.

Čak 43 odsto djece doživjelo je vršnjačko nasilje psihološkog ili fizičkog karaktera, pokazuju posljednje analize koje su sprovođene u BiH, a objavilo ih je  Udruženje za razvoj društva "Kap" iz Sarajeva.

Jedan od najvećih problema je što u 90 odsto slučajeva žrtva ćuti o tome, jer ne osjeća podršku uže ili dalje sredine da to prijavi, iako su zakoni u oba entiteta po ovom pitanju uređeni.

Reaguj i pozovi

"Nova generacija" pruža savjetodavnu liniju za djecu "Plavi telefon"  (080 05 03 05), a pozivi su besplatni u čitavoj BiH.

Sprovedena ulična akcija samo je jedna u nizu aktivnosti u okviru projekta "Odgovaran/na sam i ja", pozivajući na obavezu i odgovornost svakog građanina da odreaguje i zaštiti žrtvu.

Pristup problemu "s povodom"

Problemu vršnjačkog nasilja u BiH pristupa se "s povodom", napominju stručnjaci, odnosno kada su posljedice kobne.

Posljednji put to se dogodilo kada je preminuo 14-godišnji Mahir Rakovac iz Sarajeva, dok su roditelji najavili zahtjeve prema zakonskim izmjenama, te Mahirov zakon, po ugledu na srbijanski Aleksin.

Koban je i primjer Denisa Mrnjavca (17), učenika Katoličkog školskog centra u Sarajevu, kojeg su 2008. godine do smrti pretukla i nožem izbola trojica 19-godišnjaka i jedan stariji maloljetnik.

Video
Najčitanije