Društvo

Banjalučki univerzitet: Gostujući profesori spremni i da odu

Banjalučki univerzitet: Gostujući profesori spremni i da odu
Banjalučki univerzitet: Gostujući profesori spremni i da odu
Siniša Vujanović

BANJALUKA - Univerzitet u Banjaluci na pragu je problema jer su gostujući profesori nezadovoljni zbog kašnjenja isplata honorara i najave da će oni u ovom semestru biti umanjeni, a pojedini zbog toga najavljuju odlazak iz Banjaluke.

Novak Kondić, dekan banjalučkog Ekonomskog fakulteta, potvrdio nam je da je Upravni odbor Banjalučkog univerziteta nedavno dostavio fakultetima odluku da honorari gostujućih nastavnika budu umanjeni za 30 odsto, a da razliku fakulteti sami nadoknade.

"Mi nemamo gostujućih profesora na osnovnom četvorogodišnjem studiju, ali na master studijima, postdiplomskim i doktorskim studijama imamo dosta spoljnih saradnika. Uplićemo se u vrzino kolo - kako obezbijediti normalno odvijanje nastave i kvalitet nastavnog procesa ako su ljudi nezadovoljni primanjima ili odlaze, a za njih nemamo zamjenu", ističe Kondić.

Prema njegovim riječima, nije dobra odluka da honorari budu smanjeni i da fakultetima bude prepuštena obaveza da ljudima s kojima su sklopili ugovore sami ''namire" iznos koji je definisan tim ugovorima.

"Svi ti ljudi imaće osnov da tuže fakultete ili Univerzitet na osnovu ugovora koje su potpisali za cijelu godinu, a sada na pola godine mijenjaju se uslovi, odnosno naknada", upozorava Kondić.

Na Ekonomskom fakultetu u Banjaluci, dodaje on, za sada nema najava nastavnog osoblja da će napuštati ovu visokoškolsku ustanovu.

U Akademiji umjetnosti, gdje je angažovano 28 spoljnih saradnika, kažu da bi odluka UO Univerziteta o smanjenju honorara za gostujuće profesore mogla da prouzrokuje mnoge probleme.

"Najkritičnije bi bilo na muzičkom studijskom programu gdje je najviše gostujućih nastavnika, uglavnom iz Beograda i Novog Sada, koji predaju glavne predmete. Smanjenjem honorara ograničava se mogućnost da takav profesor ima veći, odnosno potreban broj časova", kaže Predrag Solomun, prodekan za nastavu Akademije umjetnosti.

U banjalučkom Prirodno-matematičkom fakultetu tvrde da za sada niko od gostujućih profesora nije zvanično najavio odlazak iako su nezadovoljni kašnjenjem isplate honorara.

"Na osam studijskih programa angažovano je 30 gostujućih nastavnika. Ako bi neko od njih otkazao saradnju, teško bismo našli zamjenu za njih. Studijski programi poput fizike ili matematike uglavnom se obavljaju uz pomoć gostujućih nastavnika za koje nemamo zamjene", rekli su nam na PMF-u.

Inače, na Univerzitetu u Banjaluci, uključujući profesore Medicinskog fakulteta, koji su zaposleni u banjalučkom Univerzitetskom kliničkom centru, trenutno ima oko 300 gostujućih profesora.

"Činjenica je da ima pojave da neki izražavaju neslaganje sa relativno, po njihovom mišljenju, nezadovoljavajućim naknadama za njihov rad. Nisam dobio informaciju da je iko od gostujućih profesora otkazao rad na našem univerzitetu", rekao je Stanko Stanić, rektor Univerziteta u Banjaluci.

On je potvrdio da tim nastavnicima duguju dio naknada za novembar, ali da će to biti regulisano "u skladu sa mogućnostima".

Iako zamjene za gostujuće profesore uglavnom nema, Stanić tvrdi da naučni proces ni u kojem slučaju neće biti ugrožen.

"Da postoji zamjena za te ljude ne bismo ih angažovali, već bi ta mjesta bila popunjena. Moram istaći da neki profesori koji gostuju na našim fakultetima primaju daleko veće zarade kod nas nego u svojim matičnim kućama", istakao je Stanić.

Da svi gostujući profesori nisu spremni da čekaju zarađeni novac potvrđuje i primjer sa jednog od banjalučkih fakulteta.

Profesorka iz Novog Sada, čije ime je poznato redakciji, ali koja je željela da ostane anonimna u javnosti, održala je sva planirana predavanja u ljetnom semestru i održala je jedan ispitni rok nakon čega je napustila taj fakultet. Studentima je rekla da "nije uspjela da postigne dogovor sa fakultetom o isplati honorara koji je uvijek kasnio". Takođe, nezvanično saznajemo da pojedini gostijući profesori među sobom razmatraju dalje korake ukoliko im ne budu isplaćeni dosadašnji honorari, a budući smanjeni.

Izmjena, možda, iduće sedmice

Duško Lazić, menadžer Univerziteta u Banjaluci, ističe da je zaključak Upravnog odbora o smanjenju honorara za gostujuće profesore "nespretno formulisan".

"Smatram da će na sljedećoj sjednici UO, koja je zakazana za narednu sedmicu, taj zaključak biti izmijenjen, odnosno korigovan i dodatno pojašnjen", istakao je on i dodao da je želja članova tog odbora bila da bude ograničen rad preko norme na maksimalno šest časova. Po Lazićevim riječima, sa mnogih fakulteta stigle su "opravdane primjedbe i kritike na račun posljednjeg zaključka Upravnog odbora".

Inače, gostujući profesori mogli su da zarade do maksimalno 1.260 KM honorara mjesečno, a prosječan honorar iznosi oko 800 KM.

Najčitanije