Društvo

Bogdanić: Za svako zapošljavanje potrebna saglasnost

Bogdanić: Za svako zapošljavanje potrebna saglasnost
Bogdanić: Za svako zapošljavanje potrebna saglasnost
Srna

BANJALUKA - Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Dragan Bogdanić upozorava da je ograničeno zapošljavanje u zdravstvenim ustanovama, te da se od direktora traži da za svakog novog radnika podnese zahtjev za saglasnost Ministarstva, uz adekvatno obrazloženje.

"Sve opravdane razloge, posebno kada su u pitanju zdravstveni radnici, za sada smo odobrili, ali odgovornost za njih snose direktori zdravstvenih ustanova", navodi Bogdanić u intervjuu Srni.

Ministar upozorava da za one koji budu naknadno zaposleni bez saglasnosti Ministarstva neće biti doznačena sredstva Fonda zdravstvenog osiguranja. 

"Istrajaćemo u ovom stavu i, ukoliko dobijemo informacije da neke zdravstvene ustanove ne poštuju mjere koje je donijela Vlada Srpske /što ćemo provjeriti/, njihovi rukovodioci će snositi odgovornost", poručuje Bogdanić. 

Puni rezultati ovih mjera, navodi Bogdanić, očekuju se u narednih nekoliko mjeseci, a uslijediće i analiza podataka.

Ministarstvo je obezbijedilo sredstva za sve zdravstvene radnike koji su stekli uslove za odlazak u penziju, ali zbog neuplaćenih poreza i doprinosa to do sada nisu učinili. Ta sredstva su već na računima zdravstvenih ustanova.

Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Srpske opredijeljeno je da provede mjere stabilizacije i napravi pomake i pozitivne rezultate u oblasti zdravstva.

"Donijeli smo četiri vrlo važna zaključka koji se, prije svega, odnose na reprogram poreza i doprinosa zdravstvenih ustanova, koji se već provodi u većini ustanova" - napominje Bogdanić.

Tim zaključkom definisano je da će, u slučaju da javna zdravstvena ustanova ne izvrši obaveze iz ugovora o reprogramu i tekuće obaveze, uplatu sredstava izvršiti Fond zdravstvenog osiguranja umanjujući narednu tranšu prema toj ustanovi za visinu neizmirene obaveze.

Ministar ukazuje da za neplaćanje tekućih obaveza po osnovu poreza i doprinosa u javnim zdravstvenim ustanovama odgovornost snose direktori.

Bogdanić ističe da je u prvih stotinu dana rada Vlade Srpske usvojena mjera koja se odnosi na dostavljanje tenderske dokumentacije zdravstvenih ustanova /prije objavljivanja/ u Ministarstvo. 

Na taj način su uklonjeni svi tehnički nedostaci, a biće formirane baze podataka sa uporedivim vrijednostima, te, eventualno, ostvarene bolje cijene i kvalitet roba i usluga u zdravstvenom sistemu. 

Ministar Bogdanić napominje da su u zdravstvenom sistemu "prioritet - pacijenti, za koje moraju biti obezbijeđeni lijekovi, te sanitetski materijal, hrana, i sve što je potrebno za adekvatnu zdravstvenu uslugu". 

"Svi će u narednom periodu morati da rade racionalnije i odgovornije u svojim oblastima, počevši od ministra, pa do svih ostalih učesnika zdravstvenog sistema", navodi Bogdanić za Srnu.

Najčitanije