POTOČARI - Grupa žena iz srebreničkih bošnjačkih udruženja porodica nastradalih nasilno je danas ušla u krug objekta elektrodistribucije u Potočarima, kao i u krug bivše zemljoradničke zadruge u Kravici kod Bratunca.
Grupa žena, koje su sa tri autobusa došle iz Srebrenice, Tuzle i Sarajeva, predvođene Hatidžom Mehmedović i Hajrom Ćatić, jutros je nasilno ušla u krug trafo-stanice u Potočarima nakon rasijecanja žičane ograde.
Policija Republike Srpske bila je prisutna, ali nije pokušavala da spriječi taj nasilni ulazak i polaganje cvijeća kod trafo-stanice.
Nakon toga kolona se uputila u Kravicu kod Bratunca i, budući da nisu imale odobrenje za ulazak u krug bivše zemljoradničke zadruge, pripadnici policije nisu im dozvolili da uđu u taj prostor.
Žene su prošle s druge strane gdje su kliještima rasjekle žičanu ogradu i provalile u krug, iako ih je policija pokušala spriječiti bez primjene sile.
Prilikom nasilnog ulaska i guranja sa policijom neke učesnice su zadobile ogrebotine od žice.
Nakon što su ušle, prkoseći i vrijeđajući policiju, žene su položile cvijeće u zadružnom krugu, gdje je 1995. godine, kako tvrde, ubijena grupa Bošnjaka.
Srebreničanke su nakon Kravice, produžile da posjete još nekoliko lokacija u zvorničkoj opštini i polože vijence na mjestima gdje su stradali njihovi srodnici.
Munira Subašić se žali na povrede
Predsjednica Udruženja "Majke enklava Srebrenica i Žepa" Munira Subašić zatražiće danas ljekarku pomoć u Kladnju jer su joj u komešanju prilikom pokušaja ulaska u hangar u Kravici, gdje su porodice žrtava namjeravale da odaju počast najmilijima, povrijeđeni ruka i stomak.
Kako je Subašićeva istakla za Fenu, članovi porodica ubijenih pokušali su ući u hangar kako bi prvi put nakon rata obišli mjesto gdje su 1995. godine zatočeni i ubijani njihovi najmiliji, u čemu su ih pokušali spriječiti pripadnici policije RS.
Jedan od policajaca u tom ju je komešanju odgurnuo, navodno je udarivši u stomak i ruku.
"Ruka mi je sada pomodrila, a i na stomaku imam modricu i bolove, te ću otići na ljekarski pregled u Kladanj. Našu su djecu 1995. godine prisilili da uđu u hangar gdje su ih mučili i ubijali, a danas majkama ne daju da to mjesto posjete", kazala je ona.
Vasić: Policija nije primjenila silu
Direktor policije Republike Srpske Gojko Vasić tvrdi da policija tokom današnjih incidenata u Srebrenici i Bratuncu, "do kojih je došlo jer članovi porodica stradalih Bošnjaka iz Srebrenice nisu imali odobrenje da uđu u dva privatna posjeda, nije primjenila nikakvu silu", te da je sve snimljeno i da je o svemu što se desilo obaviješteno i nadležno tužilaštvo.
"Ako bilo čiji snimak otkrije da je bilo koji policajac, na svoju ruku, primjenio silu, on će biti sankcionisan. Ali i svi oni koji su primjenili silu, počinili prekršaj ili počinili krivično djelo u ovom incidentu, moraju da očekuju da će tužilaštvo odlučiti o pokretanju istrage, ako se radi o krivičnom djelu, ili će policija izdati prekršajni nalog", naveo je Vasić.
On je dodao da se prvi incident danas desio u Srebrenici, kada je grupa građana pokušala da uđe u krug "Elektroprenosa", gdje nije postojalo odobrenje da se uđe, već da se na kapiji položi cvijeće.
"Presječene su žice i ljudi su ušli u prostor koji je namijenjen za neke druge stavri i vrlo je opasno da u njega ulaze ljudi koji nemaju dopuštenje", rekao je on u izjavi novinarima u Banjaluci.
Nakon tog incidenta, dodao je, isti slučaj se desio u Kravici, gdje se na nasilan način ušlo u Zemljoradničku zadrugu, što je takođe privatni posjed.
"Izvršena je sječa žice i nasilan ulazak oko 150 ljudi", dodao je
Policija ih je prvo upozorila da je to što čine krivično djelo, a nakon toga i da nema ovlaštenje da vrši PDZ pregled (protivdiverziona zaštita), u unutrašnjosti objekta, a koji prethodno nije izvršen. Rečeno im je da u krugu gdje su bili policajci, mogu da uđu, ostave cvijeće, ali, nažalost, tu je došlo do vrijeđanja, psovki, a čak je jedna od učesnica tog događaja policajca udarila mobilnim telefonom u glavu, naveo je direktor policije RS.
U skladu s naredbom da se, kako kaže, ne smije desiti nikakav sukob ili incident, policija se povukla i učesnici su ušli u objekat, gdje su ostavili cvijeće.
Nakon toga je, kaže, nastavljeno obilaženje ostalih lokacija gdje su stradale osobe bošnjačke nacionalnosti u proteklom ratu, a danas se obilazi njih ukupno osam.
Vasić je dodao da je entitetska policija u proteklih nekoliko dana učinila ogromne napore da proteku mirno i bez incidenata svi skupovi koji su održani na području Srebrenice, Bratunca i zvorničkog kraja, te da nisu dozvolili ni da se pojave ljudi s neprimjernim natpisima ili slikama na majicama i time iritiraju građane druge nacionalnosti.
"Incvident koji je poremetio taj mir i dostojanstvo u kojem se odaje pošta nastradalim desio se danas prvo u Srebrenici, a zatim u Bratuncu", dodao je on.