TUZLA - Vlada Tuzlanskog kantona apelovala je danas na građane da se uključe u akciju čišćenja površina na koje su poplave nanijele nečistoću, mulj i otpad, a sve s ciljem sprečavanja velikog rizika od eventualnog izbijanja zaraze na području ovog kantona.
"S ciljem zaštite zdravlja građana u poplavljenim područjima neophodno je provođenje mjera kojima se sprečava širenje zaraznih bolesti putem zagađene vode i hrane, kao i mjera koje se odnose na ličnu i higijenu predmeta i mjesta stanovanja", navodi se u apelu.
U apelu se ističe da su plavne vode i izlivanje otpadnih voda mogle kontaminirati izvorišta pitke vode, pa se građani pozivaju da koriste isključivo provjerenu i testiranu pitku vodu, te se naglašava da povećan broj glodara i zmija za vrijeme poplava predstavlja rizik za zdravlje građana.
Ističući da velike količine stajaće vode omogućavaju razmnožavanje komaraca i drugih insekata koji prenose uzročnike niza oboljenja, u apelu se upozorava da su u mulju i nanosima na poplavama zahvaćenom području primjećene minsko-eksplozivne naprave, zbog čega je neophodan oprez pri čišćenju.
"Uočena neeksplodirana minsko-eksplozivna sredstva neophodno je prijaviti policiji ili opštinskim službama civilne zaštite", navodi se u apelu.