DOBOJ - Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je da će Republički štab za vanredne situacije sutra razmatrati produženje mandata povjereniku za Doboj generalu Momiru Zecu i da se do tada očekuje izjašnjavanje lokalne zajednice, te mišljenje povjerenika o tome.
Cvijanovićeva očekuje da će lokalna zajednica, Vlada Republike Srpske i Republički štab za vanredne situacije zajedno odlučivati o budućim koracima u Doboju, uz konstataciju da će podjednako trebati biti angažovane i republičke i lokalne vlasti.
Cvijanovićeva je u Doboju izjavila da će od ponedjeljka, 26. maja, u gradu pojedine institucije sa republičkog i lokalnog nivoa biti na usluzi građanima, iako Doboju predstoji još mnogo čišćenja.
Informaciju sa sastanka sa predstavnicima institucija, Doma zdravlja i povjerenikom Republičkog štaba za vanredne situacije za ovaj grad, kojem je prisustvovao i ministar unutrašnjih poslova Radislav Jovičić, Cvijanovićeva će, kako je navela, uklopiti sa planom na sanaciji štete na republičkom nivou, u čijoj izradi će učestvovati i Unija poslodavaca Srpske, Privredna komora, te sindikati.
Prema njenoj procjeni, život u Doboju se polako normalizuje, ali za oporavak grada predstoji još mnogo posla, koji će trajati nekoliko mjeseci.
"Sadašnji prioritet je ukloniti otpad, da epidemiološke službe odrade svoj dio posla, a da se paralelno sa tim polako uspostavljaju sve one funkcije koje trebaju da postoje u gradu", izjavila je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da "vidi da postoji dobra volja da od ponedjeljka sve ovo i profunkcioniše".
Cvijanovićeva je navela da u narednom periodu predstoji faza obnove, koja počinje paralelno sa fazom snabdijevanja stanovništva humanitarnom pomoći.
Ona je rekla da se i u isporuci ruske pomoći poštuje procedura kao i za drugu vrstu pomoći. Prema njenim riječima, ono što trenutno nije potrebno skladišti se u utvrđena skladišta, a ostalo se distribuiše.
"Ono što je stiglo raspoređuje se prema vrsti robe - jedan dio kojim upravljaju Robne rezerve distribuišu se na potrebna mjesta, bilo da je u pitanju direktno snabdijevanje stanovništva ili da je riječ o javnim kuhinjama", izjavila je Cvijanovićeva.
Oprema se raspoređuje, dodaje, prema zahtjevima i potrebama koje su dostavile lokalne zajednice, odnosno lokalni štabovi.
Premijer Srpske nakon sastanka u Centru javne bezbjednosti Doboj obišla je jedinicu za bezbjednost saobraćaja, jedinicu za specijanu podršku, naselje Pijeskovi gdje je smješten deminerski tim i prisustvovala pokaznoj vježbi te jedinice, a potom je otišla za Šamac.