BANJALUKA - Vlada Republike Srpske donijela je naredbu kojom se gradskim i opštinskim štabovima za vanredne situacije naređuje da Republičkom štabu za vanredne situacije dostavlja ažurirani plan materijalno-tehničkih sredstava, ljudskih i drugih resursa koji su predviđeni planom zaštite i spasavanja u vanrednim situacijama, kao i sve podatke o stanju jedinica i timova civilne zaštite na nivou grada, opštine i mjesnih zajednica.
Vlada je donijela i naredbu kojom se gradskim i opštinskim štabovima za vanredne situacije naređuje da u pogledu angažovanja sredstava i snaga zaštite i spasavanja, kao i potreba za sredstvima pomoći - hrana, voda, lijekovi, medicinska sredstva, sanitetski materijal i higijenska sredstva, svoje zahtjeve podnose Republičkoj upravi Civilne zaštite preko gradskih i opštinskih štabova civilne zaštite na definisanim obrascima.
Obrasci koji su podneseni na neki drugi način, smatraće se nelegitimnim i neće biti razmatrani.
Nakon sjednice Republičkog štaba i Vlade Republike Srpske, premijer Srpske Željka Cvijanović rekla je da je Vlada ove naredbe donijela na prijedlog Republičkog štaba za vanredne situacije.
Cvijanovićeva je na konferenciji za novinare u Banjaluci navela da je, zbog vanrednih okolnosti, imenovala dva nova savjetnika - generala Momira Zeca za savjetnika za vanredne okolnosti i elementarne nepogode i generala Milorada Kutlešića za tehničko-operativnu koordinaciju i podršku.