"Dragi nepoznati prijatelju, žao mi je što si morao da napustiš kuću, pa ti šaljem svoju igračku i mali poklon, a možda se jednog dana upoznamo i zajedno igramo", dio je jednog od dirljivih pisama koje su mališani širom regiona pisali svojim nepoznatim drugarima kojima su poplave prekinule bezbrižno djetinjstvo.
U mnogim vrtićima su pokrenute humanitarne akcije u kojima mališani s roditeljima pakuju pakete i šalju tamo gdje su potrebni i da bar na trenutak vrate osmijeh na tužna lica.
"Učimo svoju djecu humanosti i dobročinstvu od najranijeg uzrasta", poruka je vaspitača.
Nataša Radulović, direktorica Centra za predškolsko vaspitanje Banjaluka, rekla je da je humanitarna akcija pod nazivom "Djeca djeci" krenula u ponedjeljaka i da još traje, a kada budu prikupili dovoljno paketića oni će biti poslati u najugroženije vrtiće koje je poplava pogodila.
"Ovom akcijom roditelji djece upisane u vrtiće pripremaju jedan poklon paket sa sadržajem koji je najneophodniji djeci s ugroženih područja, a koji se sastoji od sredstava za higijenu (sapun, četkica i pasta za zube, peškirić i slično), igračaka ili sredstava za pisanje, kao i neki simbolični slatkiš", rekla je Radulovićeva.
Šestogodišnja Anđela Orlando iz banjalučkog vrtića "Marija Mažar" rekla nam je da nijednoj njenoj drugarici nije bila poplavljena kuća, ali da je u dogovoru s roditelja donijela jedan paketić u vrtić koji će uputiti svojoj vršnjakinji iz drugog grada kako bi joj pomogla da joj teški dani brzo prođu.
"U paketić, pored sapuna, peškira i bojica, stavila sam i jednu Barbiku i slatkiš, te jedan papirić sa svojim imenom i adresom kako bismo se moja buduća drugarica i ja mogle dopisivati. Lijepo sam ga umotala i na njemu napisala 'za moju drugaricu od šest godina'", rekla nam je Anđela.
Povodom poplava koje su pogodile gradove velikoj humanitarnoj akciji priključili su se i privatni vrtići koji su svoju pomoć već poslali, a incijator akcije bio je banjalučki vrtić "Maslačk".
"Vrtić 'Maslačak' je u saradnji sa još šest drugih privatnih vrtića na teritoriji grada uputio 200 paketa pomoći vrtićima 'Dragan i Zoran' i 'Štumfograd' iz Bijeljine, odakle su bili djeljeni u druge predškolske ustanove koje se nalaze u ruralnim sredinama, a pomoć je bila prikupljena u humanitarnoj akciji 'Djeca pomažu djeci'", istakla je Lara Pejić, predsjednica Udruženja privatnih predškolskih ustanova Banjaluka.
I mnogi sarajevski vrtići i oni iz drugih gradova su pokrenuli humanitarne akcije, pa su tako iz vrtića "Pipi Duga Čarapa" naveli da žele pokazati svojim drugarima da nisu sami, te podsjetili da su dječji osmijeh i dječja sreća najveće blago svijeta!