Društvo

Đaci razmišljaju o tržištu rada: Jagma za mašinske i informacione smjerove

Đaci razmišljaju o tržištu rada: Jagma za mašinske i informacione smjerove
Foto: Ilustracija | Đaci razmišljaju o tržištu rada: Jagma za mašinske i informacione smjerove
Ljiljana Radić

BANJALUKA, PRIJEDOR - Mašinski i informacioni smjerovi naročito su bili zanimljivi budućim srednjoškolcima u junskom upisnom roku u RS, dok se za zanimanje fotografa prijavilo tek nekoliko đaka.

Iako Ministarstvo prosvjete i kulture RS forsira zanatska zanimanja kako bi mladi na tržite rada izašli što prije, direktori škola tvrde da đaci sve manje biraju trogodišnje smjerove, te da se za četvorogodišnje svake godine sve više zanimaju, a posebno za nove mašinške i informacione.

"Mi da imamo mogućnost mogli smo komotno upisati još jedno, a možda i više odjeljenja za novi smjer tehničar informacionih tehnologija. Imamo viška četrdesetak učenika, nisam pametan šta ćemo s njima, neće u Gimnaziju, a kod nas ne mogu", kaže Dragoja Mijić, direktor Elektrotehničke škole u Prijedoru.

U banjalučkoj Tehničkoj školi kažu da su dva smjera popularna - mašinski tehničar kompjuterskog konstruisanja i novi smjer tehničar CNC tehnologije.

"Oni se s tim mogu zaposliti odmah nakon škole jer nauče da prave dokumente na računaru i spremni su za tržište, dok neke i mi nakon škole zapošljavamo. Prednost je i to što uče stvari koje su usko vezane i za drvoprerađivačku industriju i imaju i u tom segmentu velike šanse za posao", kazao je Zoran Jeftenić, pomoćnik direktora Tehničke škole.

Zanimljivo je da se za zanimanje fotografa u Banjaluci u junskom upisnom roku odlučilo pet učenika, a razlog je vjerovatno to što je on trogodišnji.

"Onog momenta kada je smjer fotograf prešao sa četvrtog stepena na treći došlo je do pada interesovanja učenika i samo pet učenika je konkurisalo. Sada čekamo treći upisni rok", rekao je Dejan Čutura, direktor Tehnološke škole u Banjaluci.

Dodao je da je interesovanje malo za hemijske operatere i hemijske tehničare, dok će vjerovatno smjer ekološki tehničar biti ukinut.

U Kotor Varošu i novi mašinski i elektrotehnički smjer odmah su upisani, a za njih se prijavilo više đaka.

"Ako želimo nova zanimanja, nekih smo se morali odreći, a mi smo ukinuli Gimnaziju jer u Kotor Varošu ima mnogo fabrika, a školovanje je usklađeno s tržištem rada", kazala je Danijela Kostić, direktor Srednjoškolskog centra "Nikola Tesla" Kotor Varoš.

Osim za ova zanimanja, u prvom upisnom roku najveće interesovanje vladalo je za medicinsku struku, a u nekim lokalnim zajednicama i gimnaziju.

"U evidenciji Zavoda za zapošljavanje RS nema nezaposlenih stolara, obućara, zavarivača. Postoji otpor prema određenim zanimanjima, zbog čega treba mijenjati svijest ljudi, da se obrazuju za ona zanimanja s kojima će se zaposliti", ističu iz resornog ministarstva.

Nikola V. iz Banjaluke kaže da se odlučio za smjer mašinski tehničar kompjuterskog konstruisanja jer ima veće šanse da nađe radno mjesto.

Povećati saradnju privrednika i škola

Dane Malešević, ministar prosvjete i kulture RS, rekao je da je neophodno povećati praktičnu nastavu i saradnju između privrednika i škola.

"Moramo stvoriti obrazovni sistem u kome će svi biti odgovorni za svoj dio posla i koji će doprinositi kvalitetu obrazovanja", ocijenio je Malešević.

On je naveo da RS može na osnovu iskustava Slovenije graditi obrazovni sistem. Kaže da je angažovan Centar za stručno obrazovanje Slovenije da im pomogne u nekim aktivnostima. Stručnjak iz oblasti obrazovanja Slovenije Elido Bandelj ocijenio je da je uticaj privrede na obrazovanje u RS premali, te da problem predstavlja nedostatak nadležne institucije, koja bi o tome brinula, kao što je Centar za stručno obrazovanje u Sloveniji. (Srna)

Najčitanije