BRČKO - Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je danas u brčanskom naselju Grbavica, da ni nakon 23 godine još nema pravde za stradale srpske borce iz brčanskog naselja Grbavica.
"Svake godine 8. marta okupljamo se ovdje da obilježimo dan tog najstrašnijeg zločina koji se desio na području Brčko distrikta", rekao je Đokić novinarima prije početka parastosa poginulim borcima na lokalnom groblju.
Ministar Đokić je dodao da je riječ o "rijetko strašnom zločinu", što dodatno treba da uozbilji one koji treba da procesuiraju odgovorne.
On je podsjetio da je svaki dan za vrijeme rata bio težak i bolan, ali za stanovnike Grbavice je ovaj ostao najbolniji i najteži, jer je 8. marta 1993. godine na najstravičniji način umoreno 13 njihovih komšija, braće, saboraca, nedužnih ljudi koji su bili tu samo zato što su brinuli o svojima i stradali su jer su željeli da brane pravnu slobodu.
"Taj teški monstruozni zločin još nije osuđen na način kako bismo mi to željeli, a posebno smo tužni što još niko nije procesuiran za ovaj zločin. Zato ovim okupljanjem apelujemo da pravda da bude zadovoljena i da nosioci pravosudnih dužnosti učine napor i procesuiraju odgovorne", rekao je Đokić.
On kaže da se nikada ljudski život i takvo stravično stradanje ne može razumjeti i oprostiti, ali će procesuiranjem odgovornih, na izvjestan način, možda biti satisfakcija porodicama onih koji su stradali.
Na pitanje novinara kako se dogodilo da se istog dana u Brčkom slavi osnivanje distrikta, dok se na Grbavici tuguje, Đokić je rekao da je neko možda i htio da to bude tako, ali se sada to ne može promijeniti.
"Nažalost, podudarilo se da je arbitražna odluka donesena i proglašena 8. marta. Vjerovatno oni koji su je donosili tada nisu vodili računa, ali da su bilo koga pitali ovdje u Brčkom da li da ovu odluku proglašavaju na taj dan, sigurno bi od nas dobili mišljenje da ne treba to da čine toga dana", rekao je Đokić.
On je istakao da bi volio da se drugačije protokolarno obilježi ovaj dan u Brčko distriktu i da se i stradanje Srba, Grbavičana posebno, na taj dan na poseban način obilježi i označi i da i nosioci vlasti u Brčko distriktu u većem obimu prisustvuju ovom događaju.
"Ako neko želi da se odnosi na drugi način prema ovom datumu, a ima na to pravo, neka to čini poslije toga, ali ljudi koji su stradali ovdje, stravično umoreni u jednom danu, zaslužuju mnogo veće poštovanje nego što im se ukazuje", rekao je Đokić.
Obilježavanju 23 godine od stradanja srpskih boraca iz brčanskog naselja Grbavica prisustvuje i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović.
Na današnji dan prije 23 godine pripadnici hrvatsko-muslimanskih formacija zarobili su, mučili, ubili, a potom i masakrirali 13 pripadnika Vojske Republike Srpske iz brčanskog naselja Grbavica.
Ovo je jedan u nizu teških ratnih zločina počinjenih nad srpskim borcima koji je ostao nekažnjen. Naselje Grbavica je u posljednjem ratu dalo najviše srpskih žrtva u prijeratnoj opštini Brčko.
U Brčkom se danas svečano obilježava i 16 godina od formiranja distrikta.