BANjALUKA - Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske /RS/ Petar Đokić rekao je da će nastojati da pomogne radnicima Građevinsko-industrijskog kombinata /GIK/ "Hidrogradnja" Istočno Sarajevo-Pale, koji su nezadovoljni socijalnim statusom.
Đokić je u razgovoru sa predstavnicima Sindikata kombinata, čiji je većinski vlasnik "Integral inženjering" iz Laktaša rekao da resorno Ministarstvo, zbog činjenice da je riječ o preduzeću u većinskom privatnom vlasništvu, nema ingerencije niti zakonsku obavezu za postupanje.
On je obećao predstavnicima Sindikata da će dogovoriti sastanak u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS na kojem bi bilo riječi o problemima Hidrogradnje nastalim nakon privatizacije, saopšteno je iz Ministarstva rada i boračko invalidske zaštite RS.
Više od 30 članova Sindikalne organizacije GIK-a "Hidrogradnja" Istočno Sarajevo-Pale javnim protestom u parku "Mladen Stojanović" u Banjaluci izrazili su nezadovoljstvo socijalnim statusom zaposlenih zbog nepoštivanja radničkih prava većinskog vlasnika preduzeća "Integral inženjering".
Učesnici su poručili da će nastaviti proteste do ispunjenja zahtjeva koji se odnose na isplatu od 12 do 48 dugujućih plata za 280 radnika "Hidrogradnje", kao i sredstva za regres od 2002. godine, te uplatu doprinosa za zdravstveno osiguranje za proteklih tri do pet godina. Radnici "Hidrogradnje" traže da većinski vlasnik ispuni obaveze prema njima, a koje proizlaze iz potpisanog, a neispoštovanog kupoprodajnog ugovora o privatizaciji kombinata.