BANJALUKA, SARAJEVO - Milorad Dodik, predsjednik RS, najavio je mogućnost uvođenja solidarnog poreza za pogođene poplavama na način da doprinosi za sve zaposlene u RS budu povećani za tri odsto.
On je ponovio da će svim građanima kojima su u poplavama ugroženi stambeni objekti biti isplaćena pomoć od 5.000 KM, koja će, najvjerovatnije, biti obezbijeđena putem emisije vaučera.
Dodao je da će pomoć biti dodjeljivana putem fonda solidarnosti, koji će predvidjeti određene izvore finansiranja, a najvjerovatnije će jedan od njih biti podizanje nivoa solidarnog doprinosa na plate svih zaposlenih u RS na tri odsto.
"Plan je da uvedemo određene takse na automobile, mobilnu telefoniju i telefone uopšte, te da nađemo i neke druge domaće izvore. Naravno, predviđene su i strane donacije, koje će ići u taj fond", rekao je Dodik.
Istakao je da je od ključne važnosti riješiti problem stambenog zbrinjavanja ugroženog stanovništva, napominjući da treba proći izvjesno vrijeme, mjesec ili dva, da se objekti isuše i da može početi sanacija.
Kao preduslov Dodik je naveo usvajanje zakona o fondu solidarnosti, što se očekuje u narednih petnaestak dana, nakon čega će krenuti realizacija.
"Treba izvršiti popis onih kojima je ugrožen stambeni objekat. Ovdje se namjerno izdvaja kategorija stambeni objekat, ne pomoćni objekti, vikendice ili drugo, jer nakon ovog projekta dolaze novi programi pomoći oživljavanja poljoprivrede, privrede, infrastrukture i drugo", kaže Dodik.
Dodao je da je jedna od mjera pomoći ugroženima odluka da svima na poplavljenom području budu reprogramirani neplaćeni računi za struju, te da se subvencioniše struja koju će koristiti za obnovu uništenih objekata.
"Nećemo imati ni uvođenje poreza na štednju, jer to možete da uradite u nekoj uređenoj zemlji. Smatramo da solidarni potencijal svih ljudi u RS može da izdrži pomenute mjere", kaže Dodik, napominjući da će zakon o fondu solidarnosti već sljedeće sedmice biti upućen u Narodnu skupštinu RS, a da bi dodjela pomoći mogla početi oko 20. juna.
Marko Pavić, gradonačelnik Prijedora, pozdravio je inicijativu za osnivanje fonda solidarnosti u RS.
"Vlada RS radi na prijedlogu zakona o osnivanju tog fonda u koji bi se izdvajalo po raznim osnovama. Riječ je o zakonu koji bi trebalo da reguliše upravljanje tim fondom", rekao je Pavić, dodajući da su poplavama pogođena gusto naseljena područja i ekonomski najjači dijelovi poput Prijedora, Banjaluke, Laktaša, Šamca, Modriče, Bijeljine i Doboja.
Pomoć će dobro doći svima koji su proteklih sedmica oštećeni u potopu, a u kojem su, pored stambenih, stradali i ostali objekti, vozila, stoka...
U zaplavljenim područjima Bijeljine još ima zaostale uginule stoke, potvrdili su nadležni, dodajući da je epidemiološka situacija i dalje nesigurna. Pomoć ugroženima se, ističu, dijeli transparentno.
"Pomoć koja se preko Gradske uprave grada Bijeljina dijeli stanovništvu Semberije ne dijeli se po stranačkoj pripadnosti, već ugroženim stanovnicima, bez obzira na to da li su članovi stranaka ili ne", kaže Mićo Mićić, gradonačelnik Bijeljine, reagujući na tvrdnje Dodika da se pomoć u Bijeljini dijeli pod zastavom SDS-a.
Mićić je dodao da im u "ovom trenutku ne treba zastava ni SDS-a ni bilo koje druge stranke". Inače, Mićić je kazao i da su ljudi u BiH proteklih sedmica pokazali svoje pravo lice i humanost, zaboravivši na nacionalost i politiku i međusobno se pomažući koliko su mogli.
Sa Mićićem se juče sastao Ahmet Jildiz, turski ambasador u BiH, a rekao je da je Turska spremna da pomogne na svim područjima na kojima je potrebno.
Baš kao i Bijeljinci, štetu saniraju i mještani Doboja, gdje su, prema podacima nadležnih, registrovana 63 klizišta. Nastavlja se na području Doboja čišćenje stambenih jedinica i objekata, te njihova dezinfekcija.
U Šamcu se voda iz gradskih naselja koja su poplavljena postepeno povlači, ali je potopljeno još oko 360 stambenih jedinica. Savo Minić, komandant Štaba za vanredne situacije u Šamcu, koji je i načelnik ove opštine, rekao je da se život u grad polako vraća.
U velikoj radnoj akciji čišćenja poplavljenih objekata i javnih površina u Šamcu i Doboju danas će učestvovati 600 studenata sa univerziteta u Istočnom Sarajevu i Banjaluci. Ova radna akcija organizovana je pod pokroviteljstvom Dodika, a predsjednik RS će joj i prisustvovati.
U opštini Donji Žabar, koja je dosta stradala, voda se postepeno povlači sa prostora Lončara, naselje Drijen.
Inače, Republički štab za vanredne situacije naredio je sprovođenje dezinsekcije (zamagljivanje protiv komaraca) u brojnim gradovima RS, uključujući i Banjaluku, Bijeljinu, Doboj, Prijedor...
Slobodan Gavranović, gradonačelnik Banjaluke, kazao je da su u poplavljenim područjima sve stavili pod kontrolu još prije pet-šest dana.
Federalni štab Civilne zaštite juče je na sjednici u Sarajevu verifikovao nekoliko naredbi, među kojima su one prema Federalnoj direkciji robnih rezervi za dostavu nafte, mlijeka, brašna, sira, soli i šećera u ugrožena područja, te naredba o nabavci opreme za zaštitu i spasavanje. Prema preliminarnim procjenama, u FBiH je šteta na željeznici i putevima "teška" 27 miliona evra.
U Brčko distriktu voda se povlači sa poplavljenih područja, a nivo Save opao je za oko 25 centimetara u odnosu na srijedu, rekao je juče Anto Domić, gradonačelnik Brčkog.
Savjet ministara BiH prihvatio je juče inicijativu da poljoprivredna mehanizacija koju je Kina ranije donirala za izbjeglice u BiH bude preusmjerena kao pomoć stanovništvu pogođenom poplavama i klizištima.
Damir Ljubić, ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH, koji je podnio ovu inicijativu, kazao je da se u kineskoj donaciji nalazi 180 traktora s priključcima, 70 motokultivatora s priključcima, 100 motornih pila, te oprema za mljekarstvo koju čini 50 setova za mužu, 40 spremnika za hlađenje mlijeka i 20 uređaja za analizu mlijeka.
Savjet ministara juče je na sjednici razmotrio Informaciju Ministarstva vanjskih poslova BiH o spremnosti Vlade Hrvatske o upućivanju humanitarne pomoći BiH iz svojih robnih zaliha za saniranje posljedica prirodne katastrofe. Hrvatska je iz svojih robnih zaliha ponudila pomoć vrijednu 100.000 evra.
Na sjednici je prihvaćen prijedlog za zaključivanje sporazuma o saradnji BiH, Hrvatske i Srbije radi zaprašivanja komaraca iz vazduha na poplavljenim područjima u sve tri države kako bi bila spriječena pojava zaraze i njeno širenje. Savjet ministara prihvatio je da snosi dio troškova leta iznad BiH.
A, oko 120 eksperata iz UN-a, Svjetske banke, Evropske komisije i drugih međunarodnih institucija, od kojih je 30 iz EU, biće angažovano na procjeni štetu prouzrokovanu katastrofalnim poplavama u BiH, a među prvima su stigli tri stručnjaka iz Velike Britanije i jedan iz Slovenije, potvrdila je Kajsa Nortmark, ekspert Civilne zaštite EU.
Čvrsta prijateljstva
Hamdija Lipovača, predsjednik Vlade USK, organizovao je juče prijem za članove Rafting kluba "Una" iz Bihaća, koji su sudjelovali u akcijama spasavanja stanovništva od poplava u nekoliko gradova u BiH.
Lipovača je istakao kako je ponosan na bihaćke spasioce, koji su pokazali veliku odlučnost i hrabrost u ovim teškim trenucima.
Amir Amidžić, predsjednik Rafting kluba "Una", kaže da su u spasavanju učestvovali u brojnim gradovima, a da su najteže stanje zatekli u Doboju, gdje su pomagali, ali i uspostavili čvrsta prijateljstva.
Gdje je bila opozicija?
Milorad Dodik, predsjednik RS, ocijenio je da će rebalans republičkog budžeta biti neophodan, ali da je u ovom trenutku suviše rano o tome govoriti, jer nema relevantnih elemenata.
"Rebalans će se morati izvršiti što je prije moguće, ali ne ovih dana. Mislim da je to dio nekog političkog pritiska", rekao je Dodik, komentarišući zahtjeve Dragana Čavića i Mladena Ivanića, lidera NDP-a, odnosno PDP-a, za rebalns.
Dodik je dodao da obilazeći cijelu RS tokom poplava nikoga iz opozicije nije sreo na terenu.