SARAJEVO - Na Klinici za infektivne bolesti Kliničkog centra Univerziteta u Sarjevu (KCUS) primljena su dva nova pacijenta kod kojih je potvrđeno prisustvo virusa H1N1, pa se na ovoj klinici trenutno nalazi deset pacijenata oboljelih od novog gripa, izjavila je Srni portparol KCUS-a Biljana Jandrić.
Ona je istakla da je stanje dvoje pacijenata oboljelih od ovog virusa, koji se nalaze na Intenzivnoj internističkoj terapiji u KCUS-a u Sarajevu, i dalje izuzetno teško.
Jandrićeva je rekla da je na ovom odjeljenju KCUS-a, gdje su smješteni najteži slučajevi, u nedelju 9. januara, primljena četrdesetosmogodišnja žena iz Goražda, a ranije hopsitalizovan muškarac (43) iz Sarajeva, kojima su hronični zdravstveni problemi prouzrokovali trenutno teško stanje.
U Republici Srpskoj (RS) nema evidentiranih novih slučajeva zaraze virusom H1N1, potvrdila je Srni portparol Instituta za zaštitu zdravlja RS Milka Mrđa.
Mrđa je podsjetila da su u Kliničkom centru Banjaluka hospitalizovana četiri lica, od kojih je za jedno potvrđeno da je zaraženo virusom H1N1, a za ostala tri se čekaju rezultati analiza sa Instituta za imunologiju i virusologiju "Torlak" u Beogradu.
Infektolog u Bolnici Kasindo u Istočnom Sarajevu Žanka Eranović rekla je da su hospitalizovana dva pacijena sa simptomima gripa i upalom pluća kao komplikacijom, ali da testom nije potvrđeno prisustvo virusa H1N1.
U sarajevsko-romanijskoj regiji nije evidentiran nijedan slučaj oboljelih od novog gripa, rekla je Srni infektolog u Bolnici Kasindo Žanka Eranović.