Društvo

Dvoje preminulo u FBiH od korone, 263 novozaraženih

Dvoje preminulo u FBiH od korone, 263 novozaraženih
Foto: N.N. | Dvoje preminulo u FBiH od korone, 263 novozaraženih

SARAJEVO - Zabilježen je porast zaraženih u Zapadno-hercegovačkom, Hercegovačko-neretvanskom i Livanjskom kantonu, a u posljednja 24 sata u Federaciji BiH registrovane su 263 osobe zaražene virusom COVID-19, dvije osobe su preminule.

Preminuli su muškarac iz Živinica i žena iz Teočaka.

Ovo su na konferenciji za medije saopštili predstavnici Federalnog kriznog štaba.

"U protekle 34 sedmice u FBiH su registrovana 13.194 slučaja virusa COVID-19. Ukupan broj smrtnih slučajeva je  365, a aktivnih slučajeva trenutno je 2.234. Sedmodnevne incidence su u ukupnom porastu i iznose 66 slučajeva na 100.000 stanovnika. Najviša incidenca i porast broja oboljelih zabilježeni su u Zapadno-hercegovačkom kantonu, gdje je 218 oboljelih na 100.000 stanovnika, u Kantonu 10 (Livanjski) 194 na 100.000 stanovnika i 131 oboljeli na 100.00 stanovnika u Hercegovačko-neretvanskom", kazao je Sanjin Musa, glavni epidemiolog u Federaciji BiH.

Ističe da su ove lokalne epidemije povezane s porodičnim proslavama i povratnicima sa ljetovanja.

Dodaje da je dobna struktura umrlih u FBiH takva da je najviše onih od preko 65 godina i njih je 70 posto, te da  po tom pitanju dominira muški pol.

Najčitanije