SARAJEVO - Velika klizišta su pokrenula ogromne mase zemlje koja uništava objekte i to posebno na području opšina Zenica i Žepče, te Kaknja i Olova, izjavio je u intervjuu za današnje "Oslobođenje" direktor Kantonalne uprave Civilne zaštite ZDK-a Sead Džanović.
- Posljedice ovih poplava su katastrofalne. Veliki broj objekata je uništen, pokidane su putne komunikacije. Mnogi su morali napustiti svoje domove. Neki od njih su zbrinuti kod svojih porodica, neki u kolektivnim centrima. Postoje veliki problemi u snabdijevanju ugroženih područja, prema kojima su uništene ceste, hranom i vodom - kazao je on.
Po njegovim riječima, u Maglaju je problem snabdijevanja pitkom vodom, kao i u Zavidovićima, gdje su oštećene vodovodne instalacije. Putne komunikacije magistralnog, regionalnog i lokalnog nivoa u različitim dužinama su u prekidu.
- I dalje je u prekidu magistralni put M-17 prema Doboju. Na M-17 od Zenice do Maglaja na nekoliko mjesta su odroni, a u Topčić-Polju u nedjelju naveče su se ponovo izlile vode na cestu. Regionalna cesta od Zavidovića prema Olovu je na više mjesta u prekidu - kazao je on.
Naveo je kako u Željeznom Polju još ima ljudi koji su izolovani, jer su prekinute putne komunikacije prema njima.
- Nastojimo do tih lokacija što prije doći. Otišao je kontingent mehanizacije, koji je formiran na federalnom nivou. Radi se o mašinama povučenim sa koridora 5c za pravac Golubinja. Imali smo u nedjelju veliku akciju. Mi smo na Bistričaku, gdje se nalaze farme kokoški, 20.000 kokoški spasili zahvaljujući dostavi hrane za koke zračnim putem - rekao je Džanović.
Istaknuo je da je zračnim transportom evakuisano 550 osoba. U kolektivne centre i kod njihovih porodica je izmješteno oko 5.000 ljudi.
- Ovdje se iskazala solidarnost, ljudi su svoje vikendice, kuće dali drugima na raspolaganje da se privremeno smjeste. Ovo sve što se sada radi je da se stvore uslovi da se ljudi vrate u svoje domove. Mnogi čak ni u ovakvoj situaciji ne žele da napuste svoja naselja jer imaju tamo i stoku, usjeve... - kazao je Džanović.