Društvo

Ekonomsko-socijalni savjet RS: Mirno rješavanje sporova kamen spoticanja

Ekonomsko-socijalni savjet RS: Mirno rješavanje sporova kamen spoticanja
Ekonomsko-socijalni savjet RS: Mirno rješavanje sporova kamen spoticanja
N. Vidačković, Foto J. Đurđević

BANJALUKA - Ekonomsko-socijalni savjet Republike Srpske razmatrao je danas set prijedloga zakona čiji je cilj sprečavanje obavljanja neregistrovane djelatnosti i rada na crno, te izmjene i dopune Zakona o mirnom rješavanju radnih sporova.

Milenko Savanović, ministar rada i boračko-invalidske zaštite i predsjedavajući Savjeta, rekao je kako su se ekonomski partneri u potpunosti usaglasili u tački o suzbijanju sive ekonomije.

"Kada je u pitanju Zakon o mirnom rješavanju sporova, tu nismo uspjeli da se dogovorimo. Uspjeli smo da se složimo oko izbora miritelja", kazao je Savanović.

Dragutin Škrebić, predsjednik Unije poslodavaca RS, kazao je da kada se radi o sivoj ekonomiji - da se radi o oblasti koju nijedna zemlja u svijetu nije u potpunosti uspjela da uredi, ali da su oni podržali prijedlog Vlade.

"Mi smatramo da je obaveza mirno rješavanje sporova, a ako ne uspije tek onda da se ide na sud. Veoma dobro znamo da neki advokatski lobiji rade da to ne bude tako", istakao je Škrebić.

Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata RS, kazala je kako Agencija za mirno rješavanje sporova treba da bude alternativa, a ne obaveza.

"Samo u RS je to obaveza, tako da je kod nas na taj način ugroženo osnovno ljudsko pravo da čovjek traži zaštitu gdje on misli da treba. Da je poslodavac mislio da mirno rješava spor, on bi sjeo pa razgovarao sa svojim radnikom", kaže Mišićeva.

Nakon što ovaj savjet razmotri prijedloge zakona, o njima bi trebalo da se izjasni Vlada Srpske.

Najčitanije