BANJALUKA - Povodom obilježavanja Svjetskog dana Roma iz institucije Ombudsmana BiH podsjećaju na obavezu BiH da se aktivno angažuje na polju uklanjanja diskriminacije i prevazilaženju neprihvatljivih razlika između Roma i ostatka društva, posebno imajući u vidu da je period od 2005. do 2015. godine proglašen "Dekadom uključenja Roma".
U saopštenju ombudsmana BiH ističu da je činjenica da su Romi u BiH kao najbrojnija od 17 nacionalnih manjina koje prepoznaje Zakon o zaštiti prava nacionalnih manjina, istovremeno i najugroženija nacionalna manjina, te da su razlozi za takvo stanje mnogobrojni.
"Ombudsmeni BiH će u okviru svojih nadležnosti i dalje insistirati na dosljednom provođenju i zaštiti individualnih i kolektivnih prava Roma, ali i na sprečavanju svakog oblika diskriminacije ove ranjive manjinske zajednice", navedeno je u saopštnju.
Iz institucije Obudsmana BiH ističu da su u društvu, suočenom sa visokim stepenom siromaštva i ekonomskim problemima, položaj Roma dodatno otežavaju predrasude, kako u školovanju, tako i prilikom zapošljavanja i rješavanja problema stanovanja.
"Pripadnici ove manjine i dalje se suočavaju sa problemom u ostvarivanju i zaštiti svojih prava uslijed nedovoljne informisanosti ili nemogućnosti da ispune uslove potrebne za ostvarivanje tih prava", navedeno je u saopštenju.
Ombudsmani dodaju da iako su učinjeni određeni pomaci, veći angažman nadležnih romska populacija treba u oblasti zapošljavanja, stambenog zbrinjavanja, obrazovanja, prekvalifikacije, upisa u matične knjige i dostupnosti zdravstvene zaštite.
Najviše pažnje prema mišljenju ombudsmana i dalje privlači diskriminacija koja se vrši nad pripadnicima manjina po pitanju mogućnosti izbora za određene političke funkcije, a što je utvrdio i Evropski sud za ljudska prava u predmetu "Sejdić-Finci" protiv BiH.