SARAJEVO - Zavodu za javno zdravstvo u protekla dva dana nisu prijavljeni novi slučajevi oboljelih od leptospiroze na području Kantonu Sarajevo.
Prema informacijama Zavoda, oboljela je 71 osoba, a zadnji slučaj prijavljen je 6. juna, objavljeno je danas.
Iz Zavoda navode da su u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu 9. juna hospitalizirana dva pacijenta te da nema slučajeva sa smrtnim ishodom.
Prema podacima Zavoda, oboljele su 53 osobe sa područja općine Novi grad, osam osoba oboljelo je na području općine Ilidža, sedam na području općine Centar, dvije sa područja Novog Sarajeva i jedna sa područja općine Stari grad.
Iz Zavoda navode da su oboljele 54 osobe starosne dobi od 30 do 65 godina, devet osoba su starosne dobi od 20 do 29 godina, šest imaju preko 66 godina, oboljela je i po jedna osoba starosne dobi od 15 do 19 godina i starosne dobi od pet do devet godina.
Epidemija zaraznog oboljenja leptospiroze u Kantonu Sarajevo proglašena je 23. maja 2025.
Zlatan Hamza, direktor Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, kazao je ranije da je period inkubacije - vrijeme od momenta zaraze do pojave prvih simptoma, obično od sedam do 15 dana, ali da knjige opisuju od dva do 30 dana.
"Da bismo proglasili završetak epidemije, moramo čekati dvostruko vrijeme te inkubacije, odnosno dva puta 30 dana, da bismo odjavili epidemiju", kazao je Hamza.