SARAJEVO - Federalno Ministarstvo zdravstva proglasilo je epidemiju zaušnjaka na području Kantona Sarajevo, Zeničko-dobojskog i Srednjebosanskog kantona.
Iz Ministarstva je saopšteno da je od početka godine do marta na području Federacije BiH registrovano 1.100 oboljelih, što je višestruki porast u odnosu na prethodne godine.
U istom periodu prošle godine registrovano je 170 oboljelih, a u 2009. godini 35.
Većina oboljelih pripada starosnoj grupi od 15 do 19 godina, njih 47 odsto, zatim od 20 do 29 godina - 30 odsto, mlađi od 14 godina - 13 odsto, te stariji od 30 godina - devet odsto. Od ukupnog broja oboljelih, 66 odsto je muškog roda.
Iz Ministarstva ističu da su pojačane uobičajene epidemiološke mjere nadzora i kontrole što, između ostalog, podrazumijeva i aktivno traženje djece do 14 godina koja nisu dobila dvije doze MRP vakcine protiv morbila, rubeole i parotitisa.
S ciljem zaštite zdravlja stanovništva FBiH, zdravstvene službe aktivno prate situaciju i preduzimaju sve potrebne mjere, navodi se u saopštenju.