Društvo

Feđa Isović scenario može pisati i dok čuva djecu

Feđa Isović scenario može pisati i dok čuva djecu
Feđa Isović scenario može pisati i dok čuva djecu
Adis Šušnjar

Pisanje scenarija zahtijeva veliku koncentraciju, maštu i trud. Ustajanje u rane jutarnje sate nije nužno, ali za Feđu Isovića to je stvar navike.

Popularni filmski i televizijski scenarista, koji je svoj uspjeh potvrdio serijom "Lud, zbunjen, normalan", svoj dan započinje u pola sedam ujutro.

Nakon jutarnje kafe sa suprugom, odmah sjeda za sto sa laptopom.

"Kada supruga ode raditi, a moje dvoje djece odu u školu, posao može da počne", kaže Isović.

Za njega ne postoji riječ inspiracija, nego trud i samo trud. Njegov radni dan, sa povremenim pauzama, traje do osamnaest sati naveče, kada se kući vraća porodica.

"Inspiracija precijenjena": "Mislim da je inspiracija precijenjena i to je isprika za lijene ljude. Uglavnom, čovjek sebi kaže: 'Danas nemam inspiracije i idem u kafanu da pijem'. Najlakše je odustati od rada. Moj moto je da iz zagrijane stolice dolaze ideje. Stvarno puno radim", kaže Isović.

Dodaje da kada je počeo da piše scenarij za seriju "Lud, zbunjen, normalan", nije izmišljao toplu vodu, nego se držao stare formule komedije situacije, po kojoj su nastale mnoge popularne serije poput "Mućki", "Prijatelja" i drugih.

"Išao sam na to da radim komediju zapleta, gdje će, sama po sebi, situacija biti duhovita. Tada iz mene i glumaca izlaze duhovite replike. Kada imate dobar zaplet, onda je lako napisati smiješnu repliku, a to je prepričan vic. Ja sam vjerovao u tekst. Kada smo ušli u projekat imao već više od 20 napisanih epizoda, a sada je to oko 4.000 stranica", priča Isović.

Prema njegovim riječima, takav obiman posao ne može se raditi, a da se ne vjeruje u njega.

"Imao sam pozitivan fidbek od prijatelja koji su vidjeli tekst. Ovoliki uspjeh nisam očekivao, mada se on sada čini realnim, jer nije neka konkurencija u regionu. Mislim da se jako malo proizvodi i to što se proizvodi nije nešto i zato nije teško biti najbolji", kaže Isović.

Objašnjava da je bosanski humor precijenjen i da se mora razlikovati ulični od televizijskog humora.

"Ako govorimo o televizijskom humoru, nemamo čime da se hvalimo. Imali smo nekad 'Top listu nadrealista', ali to je bio šou. Više je bilo humorističnih serija u Srbiji i Hrvatskoj. Možda je to bila teška disciplina za nas, dok su se umjetnici u Srbiji dobro bavili time. Ulični humor i humor koji bi trebalo spakovati u televizijske dimenzije su dvije različite stvari", kaže Isović.

Pojašnjava da televizijski humor zahtijeva zanatsku izražajnost.

Lakše kada zna ko glumi: "Nešto što je smiješno u stvarnom životu, ne mora da bude smiješno na TV-u. Da bi nešto bilo smiješno na TV-u, mora se poštovati čitav niz zanatskih pravila. U životu je dovoljno imati duhovitog sagovornika", priča Isović.

Od početka naredne godine publika u BiH i regionu imaće priliku gledati treći serijal popularne serije "Lud, zbunjen, normalan". Isović kaže da je serija zadržala svoju kvalitetu, ali da su se u toku godine desile promjene koje niko nije očekivao.

"Tužne stvari su se desile. Ove godine napustili su nas dobri glumci i prijatelji Žan Marolt i Vanja Drach. Njihova smrt sve nas je pogodila. Ostalo ostaje sve isto. Imaćemo neke nove karaktere. Došao nam je Boro Stjepanović, koji igra ulogu ginekologa, a Izet će biti oduševljen njegovim zanimanjem. Imaćemo i Farukovu djevojku iz Splita. Milan već dugo nije sa nama. On je bio snažan karakter u seriji, ali epizode bez njega jednako su dobre. Sve ostalo, što se tiče dramaturgije, biće isto", kaže Isović.

Dodaje da kada se zna koji glumac igra određenu ulogu, onda je i pisanje scenarija lakše.

"Nekad znam kad će ko igrati, a nekad ne znam. Ako su manje epizode onda to prepuštam reditelju i producentu, a ako je veća uloga dogovaramo se ko će je igrati", priča Isović.

Ističe da je lakše pisati scenarij kada zna ko će igrati određenu ulogu.

"Ali često scenarista ne zna ko će igrati ulogu i pisanje mora ići naprijed", kaže Isović.

Piše cijeli život: Iako mu je pisanje posao, priznaje da više voli pogledati dobar film, nego pročitati knjigu i da više voli pisati scenarije nego prozu.

"Pisao sam čitav život, a u televiziju su me uveli Benjamin Filipović i Davor Pušić. Filipović je vidio roman koji sam tada pisao. Pročitao ga je i rekao da nešto radimo od toga. Iz toga je izašla plodonosna saradnja i film 'Dobro uštimani mrtvaci'. Taj roman u stvari nikad nisam završio i prozu sam napustio jer me sad više interesuje rad za televiziju i film. Više volim da gledam filmove nego da čitam knjige", kaže Isović.

Naglašava da najviše gleda holivudsku produkciju.

"Gledam sve od drame i akcije do komedije i trilera. Nije mi mrsko pogledati ni dobar evropski film, ali jako je teško naći dobar evropski umjetnički film, jer mislim da ljudi ne znaju, ni ja ne znam, šta je umjetnost", kaže Isović.

Nakon uspjeha serije "Lud, zbunjen, normala" dobio je dosta ponuda za pisanje scenarija u regionu. Međutim, Isović za sada ostaje dio ekipe serije "Lud, zbunjen, normalan".

"Imam ponuda da radim za puno više novaca nego što radim, ali ne vidim razloga zašto da mijenam ekipu koja dobija. Producent mi je pravi prijatelj i ne vidim razloga da u ovom momentu radim druge projekte", kaže Isović.

Ističe da danas nijedan posao nije cijenjen, pa tako ni posao scenariste, ali da ipak može dobro da živi od pisanja.

"Kod nas su jedino političari precijenjeni. Opet je to individualno. Ja od ovog posla mogu sjajno da živim, a kako će biti sutra ne znam", kaže Isović.

Iako već tri godine živi van grada, u Poljinama pored Sarajeva, Isović kaže da mu mir godi, ali da mu nije neophodan za pisanje.

Nije mu neophodan mir: "Ja sam već jednu od epizoda napisao čuvajući djecu i mir mi nije neophodan, jer ja kad pišem totalno se isključim. Oko mene može kuća da gori, ja ću da radim. Morate me za rame uhvatiti da bih se okrenuo. Nisam ovisan o miru. Godi mi to što živim u prirodi, ali mogu da pišem bilo gdje", kaže Isović.

Odluku da živi van grada donio je, zajedno sa suprugom, prije deset godina.

"Ovdje smo prije deset godina kupili zemlju, koja je tada bila mnogo jeftinija nego danas. Počeli smo da gradimo kuću i već tri godine živimo ovdje. Volim biti ovdje. U prirodi smo, a blizu grada. Ovo je južna strana i uvijek je sunčano. Čak i zimi, kada ugrije, sjedimo ispred kuće kao ljeti", kaže Isović.

Kuću Isovića čuva potpuno bijeli tornjak, koji se zove Mrki.

"Kada smo počeli živjeti ovdje, htjeli smo da imamo psa. Mislim da je glupo pored domaće jabuke donositi tuđu. Bilo bi glupo ovdje držati dalmatinera, koji bi se ovdje smrzavao na minus 30 stepeni Celzijusovih. Mrki je jako zanimljiv tornjak jer je potpuno bijel što je vrlo rijetka pojava. On je odgovoran, veliki je prijatelj i voli djecu", kaže Isović.

U slobodno vrijeme Isović skija, vozi bicikl, a u posljednje vrijeme svira i bubnjeve.

"Oduvijek sam imao želju da sviram bubnjeve i sada sam stekao mogućnosti za to. Kada pišem, često uzmem pauzu od pola sata da zasviram bubnjeve. To mi dođe kao terapija, da zaboravim i Fazlinoviće i odmorim se od svega. Neko mi je rekao da više lupam nego što sviram, ali nema veze, ja sam zadovoljan", kaže Isović.

Vrijeme često provodi i sa mnogobrojnim prijateljima u kafani, uz roštilj ili kotlić.

"Često sam uz čašu dobrog vina ili srednje dobrog vina, a ako se baš mora i lošeg vina. Bitno je samo da je vino", kaže Isović.

Lična karta:

  • Datum i mjesto rođenja: 25. februara 1965. u Sarajevu
  • Bračno stanje: oženjen, otac dvoje djece
  • Hobi: skijanje, biciklizam, muzika
  • Karijera: uspješna
  • Horoskopski znak: Ribe

Najčitanije