Društvo

Gadafi i Putin u Banjaluci (Foto)

Gadafi i Putin u Banjaluci (Foto)
Gadafi i Putin u Banjaluci (Foto)
DW

BANJALUKA - Izložba odbijenica za posao „Kad bi posla bilo manje“, održana je u banjalučkom Domu omladine. Izložba je djelo grupe mladih umjetnika okupljenih oko grupe “AKT Alija Sirotanović“.

Za rudara Aliju Sirotanovića, čije lice se smiješilo sa stare jugoslovenske „hiljadarke“ (10 dinara), čuli su mnogi. No, danas u Banjaluci djeluje Anti kulturni teatar Alija Sirotanović. Riječ je o grupi mladih, nezaposlenih ljudi, koji „ne znaju šta će sa sobom“. To je kurs, škola socijalno društvenog vaspitanja… To je AKT Alija Sirotanović!

s

Jedan od osnivača AKT-a je Dušan Jokić, po zanimanju profesor istorije koji je sam sakupio oko osamdeset odbijenica pokušavajući da pronađe posao. Umjesto da se žali kako nema posla za mlade, obrazovane ljude, od sudbine koju dijeli sa velikim brojem svojih vršnjaka napravio je atrakciju.

AKT Alija Sirotanović sebe smatra politički nekorektnim, a na otvaranje izložbe pozvali su i aktuelne predstavnike vlasti. Ali, niko se nije odazvao pozivu.

„Dobro. Vjerovatno ljudi imaju važnijeg posla. Šta je AKT Alija Sirotanović? Nije da ih branim, ali vjerovatno su ljudi (političari) imali važnijeg posla. Ali, bio je 'Gadafi', 'Putin', doveli smo 'dva najveća lidera' na svijetu. Ko to može više nego AKT-ovci?“, kaže Dušan.

s

„Gadafi“ je došao lično, dok se „Putin“ obratio publici video linkom. Na repertoaru se našao porez na vazduh, bolest normalitis, koja se manifestuje pretjerano ljubaznim ponašanjem. Nisu pošteđene ni razmirice između bh. entiteta prikazane kroz sukob komunalnih službi.

Iz sale Doma mladih niko nije izašao ravnodušan. Bilo je tu i ljudi kojima je za posao u skladištu traženo poznavanje engleskog jezika i rada na računaru!

„Impresioniran sam.“ „Ideja je jako zanimljiva i originalna i ne samo to, nego je i zabavna. Pored te naše surove svakodnevice, mogli smo se i opustiti.“ „I ja sam takođe bez posla. Dobio sam dosta odbijenica iako nije bilo ključno da se završi neka škola, fakultet...“, komentari su Banjalučana koji su u srijedu uveče bili u Domu omladine.

s

Sa „Sirotanovićima“ je po prvi put nastupao i „prvi banjalučki vampir“, Grof Đuraz koji je svojim pjesmama „začinio“ predstavu. Za kraj je ostala poruka iz Đurazove pjesme Postdejtonska himna „Komšijina krava nek’ je živa i zdrava!“.

s

Najčitanije