BANJALUKA - Preduzeće "Pošte Srpske" sutra će pustiti u prodaju poštanske marke "70 godina Glasa", povodom sedam decenija postojanja dnevnog lista "Glas Srpske".
Ovo izdanje prati i prigodni koverat, na kojem se nalazi više podataka o višedecenijskom radu "Glasa". Kada je riječ o poštanskoj marki, motiv na njoj je novinski članak, a njena nominalna vrijednost je 0,90 KM.
Poštanska marka napravljena je u saradnji sa "Glasom", a autori izdanja su Nebojša Đumić i Božidar Došenović, dizajneri "Pošta Srpske".
"'Pošte Srpske' redovno prate i podržavaju sve značajne manifestacije, a prigodnim izdanjima poštanskih maraka obilježavaju velike jubileje. Smatramo da je ovo i jedan od boljih načina promocije ne samo dva preduzeća, nego i RS", saopšteno je iz "Pošta Srpske".
Inače, "Glas Srpske" obilježiće sutra svečanom akademijom u Banskom dvoru veliki jubilej, 70 godina postojanja.
Na akademiji, povodom 70. rođendana "Glasa Srpske", koji se proslavlja pod pokroviteljstvom Milorada Dodika, predsjednika RS, biće dodijeljeno pet nagrada za razvoj "Glasa".
Kada je riječ o poštanskoj marki, motiv na njoj je novinski članak, a njena nominalna vrijednost je 0,90 KM
Na konačnom spisku za ovu nagradu nalaze se Savka Basta, Muharem - Hare Beganović, Ismet Bekrić, Anton Verhas, Vilko Pavleka, Limun Papić, Svetozar - Sveto Pucar, Milan Stanivuković, Arif Sitnica i Gojko Šerbula.
Takođe, povodom ovog velikog jubileja, u srijedu će se na kioscima naći specijalno rođendansko izdanje "Glasa Srpske", na više od 200 stranica.
Nada Tešanović, ministar porodice, omladine i sporta RS, upriličila je danas prijem za predstavnike "Glasa Srpske", i Borisu Dmitrašinoviću, direktoru "Glasa", uručila plaketu za poseban doprinos razvoju sporta.
Tešanovićeva je ocijenila da je "Glas Srpske" bio i ostao hroničar društvenih zbivanja u proteklih 70 godina i da je to jubilej vrijedan pažnje.
Dmitrašinović je rekao da priznanje, osim zadovoljstva, predstavlja i obavezu da, kako je naveo, "ostanemo blizu i na strani naših čitalaca, da ih na vrijeme i tačno izvještavamo".
Podsjetimo, istorija novinarstva u RS i BiH krenula je od prvog broja "Glasa", štampanog 31. jula 1943. godine u Župici, kod Prekaje, nadomak Drvara.
Od 15. septembra 1992. godine, na osnovu odluke Narodne skupštine RS, izlazi kao dnevni list RS. Pod nazivom "Glas Srpske" izlazi od 5. maja 2003. godine. "Glas" je privatizovan 2008. godine, a većinski vlasnik postala je firma "Nezavisne novine".
Podsjećanja radi, Dodik je prošle sedmice predstavnicima "Glasa Srpske" uručio Orden časti sa zlatnim zracima povodom 70. rođendana ovog lista.
Orden časti dodjeljuje se pojedincima i institucijama za priznati javni rad na afirmaciji ljudskih prava, toleranciji među ljudima i narodima, vladavini prava i sloboda i rezultatima koji doprinose jačanju ugleda RS. Inače, to je četvrti orden koji je "Glas" dobio.