BANJALUKA - Nada Grahovac ombudsman za djecu, uputila je danas Ministarstvu pravde RS preporuke za izmjenu Krivičnog zakona i pooštravanje kazni za zlostavljanje djece.
Ombudsman za djecu RS traži da se uspostavi registar baza počinilaca svih krivičnih djela na štetu djeteta, kao jedna od mjera koja može doprinijeti boljoj zaštiti djece.
"Najnoviji slučaj zlostavljanja djevojčice u Banjaluci ponovo je otvorio pitanje da li je dovoljno učinjeno da djeca budu zaštićena od raznih oblika nasilja i zlostavljanja, posebno seksualnog, kao najgoreg oblika demonstracije moći i iskorištavanja djeteta za zadovoljenje seksualnih potreba odraslih", izjavila je Grahovčeva.
Milorad Dodik, predsjednik RS, rekao je da slučaj pedofilije u Banjaluci zaslužuje najoštriju kaznu, ocijenivši da kaznena politika nije adekvatna i da bi morala biti značajno pooštrena.
Dodik je istakao da slučaj pedofilije zaslužuje najoštriju kaznu, izolaciju iz društva i daleko više nego što u ovom trenutku zakonski okvir dozvoljava.
"Imamo i jedno komforno sudstvo, koje je godinama uljuljkavano pričom da je zaštićeno od strane međunarodnog faktora", rekao je Dodik.
On je naveo da je potrebna i društvena osuda takvog djela, sve do, kako je rekao, stubova srama.
Ombudsman za djecu RS dodaje da je svako nasilje nad djetetom trauma sa teškim i trajnim posljedicama na razvoj i odrastanje djeteta, a najteži oblik nasilja nad djetetom je seksualno nasilje i zlostavljanje, najgori vid demonstracije moći, kojim počinilac koristi svoju moć, emocionalnu i ekonomsku, kao i autoritet i zloupotrebljava dijete da bi zadovoljio svoje seksualne potrebe.
"Niko nema pravo da dijete drži zarobljeno u njegovoj patnji, poniženju i u strahu da je samo krivo što je zlostavljano. Niko nema pravo da mu uništava život i da ga iskorištava za zadovoljenje svojih potreba. Odgovornost je na počiniocu, za kojeg nijedna kazna nije dovoljna za patnju kroz koju dijete prolazi, ali odgovornost je i na institucijama, da reaguju odmah, kada na bilo koji način imaju saznanja o nasilju nad djetetom", navela je Grahovčeva.
Ombudsman predlaže i da je potrebno povećati dobnu granicu na dobrovoljni pristanak na polni odnos, a koja je trenutno 14 godina.