SARAJEVO - Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Safet Halilović i prvi biskup Vojnog ordinarijata u BiH don Toma Vukšić saglasili su se da BiH ima dobar Zakon o vjerskim zajednicima, ali da ga treba dosljedno provoditi za dobrobit svih vjernika, bez obzira na to kojoj vjerskoj zajednici pripadaju.
Uz čestitke don Vukšiću na imenovanju za biskupa Vojnog ordinarijata, Halilović je istakao izuzetno angažovanje biskupa u radu Zajedničke komisije za provođenje Osnovnog ugovora BiH i Vatikana i Dodatnog protokola na Osnovni ugovor.
''Imenovanje biskupa Vojnog ordinarijata je kruna rada Zajedničke komisije u kojem je biskup Vukšić imao konstruktivnu ulogu'', rekao je Halilović i dodao da će, u skladu sa nadležnostima Ministarstva, saradnja sa biskupom biti nastavljena.
Vukšić je rekao da je, i prema Zakonu o vjerskim zajednicima u BiH, njegova obaveza uska saradnja sa nadležnim ministarstvima, te da će vjersku službu u Oružanim snagama BiH razvijati na principima otvorenosti i razumijevanja, saopšteno je danas iz Halilovićevog kabineta.
Sastanku Halilovića sa biskupom Vukšićem prisustvovao je i ministrov zamjenik Slavko Marin.
Papa Benedikt Šesnaesti osnovao je 1. februara Vojni ordinarijat za BiH i imenovao don Vukšića za prvog biskupa Vojnog ordinarijata.
Imenovanje je obavljeno na osnovu Ugovora BiH i Vatikana koji se odnosi na osnivanje Vojnog ordinarijata za vjersku skrb katoličkih vjernika članova Oružanih snaga, koji je potpisan u Sarajevu 8. aprila 2010. i ratifikovan u Vatikanu 14. septembra 2010. godine.