Društvo

Hrabro u bujicu s jednim čamcem

Hrabro u bujicu s jednim čamcem
Hrabro u bujicu s jednim čamcem
Maja Predragović

Stravične slike koje su gledali u poplavljenim područjima Banjaluke dok su spasavali sugrađane pratiće cijelog života članove i prijatelje Kajak-kanu kluba Vrbas. Uvijek spremni da pomognu, čim su vidjeli šta se dešava uzeli su čamac, jedini koji su imali na raspolaganju, i krenuli u evakuaciju ljudi koje do tada nisu znali.

Za njihov klub koji se nalazi na obali rijeke Vrbas nije bilo spasa. Potopljen je! Svih 20 kajak i kanu čamaca je završilo na smeću. Kažu da to sada nije ni bitno s obzirom na situaciju u poplavljenim područjima i strašne sudbine koje su zadesile ljude u BiH, Srbiji i Hrvatskoj.

"Strašne slike su nam bile pred očima, mnogo gore od onih koje su bile na televiziji i u štampanim medijima koje su snimane uglavnom sa suvog. Ono što se dešavalo u drugom ili trećem redu kuća, bliže rijeci Vrbas, dok bujice teku između kuća, je nezamislivo. Ko je vidio svojim očima nije ostao ravnodušan. Vidjeli smo bespomoćne žene, djecu, trudnice, nepokretne ljude koje smo morali, ne samo mi, već i vojska preko balkona izvlačiti. Jednog smo čovjeka u čamcu donijeli do Hitne pomoći. Sinhronizovano smo radili sa vojskom kako bismo pomogli ljudima", istakao je Nikola Stanković, sekretar u KKK Vrbas.

Kaže da nije bilo panike. Bilo je malo problema sa ljudima koji su željeli da u čamac ubace stvari poput televizora, a bilo je i onih koji su željeli da ostanu u kućama u strahu od pljačke.

"Bilo je zaista mnogo ljudi koji su pomagali u evakuaciji, skakali su u vodu, ali moram da istaknem momka iz Šargovca koji je došao u priglavcima. Došao je samoinicijativno, radio je više nego drugi i volio bih da ga ponovo vidim i da mu pružim ruku", rekao je Stanković.

Za njihov klub koji se nalazi na obali rijeke Vrbas nije bilo spasa

Pohvalio je rad svih volontera te skromno dodao da se od članova Vrbasa i očekivalo da pomažu jer se bave sportom na vodi.

"Čim smo čuli da je najalarmantnije u Lazarevu, odmah smo otišli da evakuišemo što više ljudi. Nije se znalo ko šta radi, nije bilo popisa ulica i brojeva kuća u koje treba da uđemo, pa smo išli redom. S obzirom na to da imamo mali čamac, uspjeli smo se zavući tamo gdje neko drugi ne bi mogao i evakuisali ljude do vojske, koja ih je dalje izvlačila kamionima. Dan kasnije smo išli u Trn jer je tamo bilo kritično. Svaki dan sam išao u Civilnu zaštitu da pitam gdje treba da idemo, ali nisu nas raspoređivali. Jedino mi je smetalo što nije bilo koordinacije, ali ne zamjeram im, ni oni ovo nisu očekivali", istakao je Stanković.

Vatrogascima su dali svoja dva raft-čamca, evakuisali su oko 100 ljudi, a sada im pomažu da što lakše prežive teške dane.

"Posljednjih dana prikupljamo pomoć za ljude koji su ostali bez ičega u poplavama. Do utorka smo odvezli tri kombija različitih potrepština ljudima koje smo izbavili iz poplava. Pomoć im je potrebna i nadam se da će što prije nastaviti s normalnim životima, koliko god to sada izgledalo teško", istakao je Stanković.

Oni nisu jedini koji su pomagali na vodi... Tu su i Rafting klub Kanjon, Ronilački klub Buk i Ronilački klub Delfin, zatim Ronilački klub Vulf i rafting udruženja iz Foče, te mnogi drugi znani i neznani.

Akcija traje

KKK Vrbas i dalje organizuje prikupljanje garderobe, hrane, pića, higijenskih potrepština, te  poziva sve koji su u mogućnosti da donesu stvari do kluba, a članovi će ih podijeliti onima kojima su potrebne.

Sekretar Nikola Stanković je istakao da će akcija trajati dok god je potrebno.

 

Brojke

100

ljudi evakuisano

20

kajak i kanu čamaca uništeno

3

kombija pomoći odvezli na teren do utorka

1

čamac bio na raspolaganju

Najčitanije