ZVORNIK, PETROVO - Sve veći broj opština u RS uključuje se u finansiranje prevoza za učenike osnovnih i srednjih škola, za koje resorno ministarstvo ne plaća prevoz, a koji do škole pješače manje od četiri kilometra.
Opštine Zvornik, Milići, Petrovo i Vlasenica su već izdvojile sredstva za prevoz učenika za narednu školsku godinu pa neke od njih prevoz plaćaju svim učenicima, dok u nekim izdvajaju sredstva po kategorijama, na primjer za socijalno ugrožene, djecu bez roditelja, odličnim učenicima i drugo.
Milan Cvijetinović, v.d. načelnika Odjeljenja za privredu, poljoprivredu i društvene djelatnosti opštine Zvornik, kazao je da su oni za ovu namjenu izdvojili 135.000 KM i da je prošle godine pravo na subvencionisanje prevoza koristilo oko 700 učenika.
"Subvencija za prevoz učenika se kreće od 20 do 100 odsto od cijene mjesečne karte i zavisi od kategorije. Pravo na subvenciju od 100 odsto imaju samo djeca bez roditelja", naveo je Cvijetinović.
Prema njegovim riječima, troškovi prevoza subvencionisani su i učenicima čiji su roditelji korisnici socijalne pomoći i tuđe njege, samohrani roditelji koji su nezaposleni i djeci ometenoj u psihofizičkom razvoju.
"Ovim su obuhvaćeni i srednjoškolci, jer za osnovce prevoz u određenom procentu subvencioniše Ministarstvo prosvjete i kulture, s tim da će opština subvencionisati sa 40 odsto i prevoz za osnovce koji putuju do četiri kilometra, zbog toga što ne podliježu subvenciji od strane Ministarstva", naveo je Cvijetinović.
Ljiljana Lalović, načelnik Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti u opštini Milići, kazala je da su i oni izdvojili sredstva za troškove prevoza učenika.
"Pravo na subvenciju imaju učenici koji koriste usluge ovlaštenog javnog prevoza i čije je mjesto stanovanja udaljeno preko četiri kilometra od osnovne, odnosno srednje škole, s tim što se ovo u najvećoj mjeri odnosi na srednjoškolce jer Ministarstvo osnovcima plaća prevoz preko četiri kilometra", navela je Lalovićeva.
Vesna Petrović, stručni saradnik za budžet i finansije opštine Petrovo, kazala je da su počeli sa plaćanjem prevoza učenicima u novembru prošle godine.
"Svim osnovcima plaćamo 50 odsto od cijene karte, a srednjoškolcima, onima koji su slabijeg materijalnog stanja i kojih je nažalost sve više, plaćamo čitavu kartu", istakla je Petrovićeva.
Milija Radović, direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja RS, kazao je da su oni poslali inicijativu opštinama da se uključe u finansiranje prevoza ovim učenicima.
"Ovih učenika ima mnogo, posebno koji pješače iznad dva kilometra i čitava ruta njihovog puta jeste uz magistralne i regionalne puteve, zbog čega su svaki dan izloženi opasnosti", kazao je Radović.
Iz Ministarstva prosvjete i kulture RS je saopšteno da su upoznati sa činjenicom da se i opštine uključuju u sufinansiranje prevoza učenicima.
"Ministarstvo će i ove školske godine plaćati prevoz svim osnovcima koji stanuju na udaljenosti većoj od četiri kilometra od škola. Za ovu namjenu iz budžeta je planirano 5,2 miliona maraka", navode u Ministarstvu.
Prošle školske godine Ministarstvo je obezbijedilo troškove prevoza za ukupno 20.562 učenika.