Društvo

Inspektori se nadaju i poslu policajca

Inspektori se nadaju i poslu policajca
Inspektori se nadaju i poslu policajca
Almedin Šišić

BANJALUKA - Banjalučani Miroslav Gagić i Aleksandar Mirošljević i Dragan Prodić iz Teslića kada su 2006. upisivali Visoku školu unutrašnjih poslova pri MUP-u RS nisu ni sanjali da će im se četvorogodišnje fakultetsko školovanje i poziv kriminalističkog inspektora pretvoriti u moru jer za njih nema radnog mjesta.

Iako su sva trojica diplomirala još 2010. godine, uvjereni da ih čeka siguran posao tim prije što su uporedo sa školovanjem obavljali praksu u MUP-u RS, njih trojica su sa stotinama svojih kolega razočarani u sistem.

Miroslav, Aleksandar i Dragan danas zajedno sa blizu 500 diplomiranih pravnika unutrašnjih poslova bezuspješno obijaju pragove nadležnih institucija, ali nema naznake da će dobiti posao za koji su školovani.

Mnogi se od ovih krim-inspektora odlučuju za slamku spasa u vidu upisa u Policijsku akademiju. Naime, ovu srednju školu trenutno završava desetak diplomiranih kriminalista, jer se samo na taj način mogu nadati bilo kakvom poslu, u njihovom slučaju "običnog" policijskog pozornika.

No, ni to nije sve, jer kako godine prolaze mnogi zbog godina starosti (27 za posao pozornika) više ne mogu dobiti ni posao "najobičnijeg" policajca.

"Mi bacamo diplomu samim tim što pristajemo da radimo kao policajci, ali mnogi sada ni to ne mogu", ističe Gagić.

Mirošljević dodaje da je MUP zbog smirivanja strasti zasad obustavio upis u Policijsku akademiju.

"To je učinjeno nakon naših pritisaka. Na zadnjem sastanku su obećali da će u septembru raspisati konkurs za 30 mjesta, ali sa srednjom stručnom spremom, u činu policajca. Međutim, na taj konkurs će moći i decertifikovani policajci i oni će sigurno tu imati prednost nad nama", govore uglas.

Gagić dodaje da je njihovo strpljenje pri kraju, a samo su u posljednjih tridesetak dana imali tri sastanka s ministrom unutrašnjih poslova.

"Međutim, rješenja za nas nema, kažu da nemaju para", ističe on.

Inače, Visoka škola unutrašnjih poslova osnovana je odlukom Vlade RS.

"Riječ je o Upravi za policijsko obrazovanje, koja je organizaciona jedinica MUP-a RS i školuje kadrove za svoje potrebe. Dakle, Zakonom o unutrašnjim poslovima je propisano da su u sastavu Uprave Visoka škola unutrašnjih poslova i Policijska akademija, koje školuju kadrove za svoje i za potrebe drugih policijskih agencija u BiH", objašnjavaju oni.

Na pitanje da li su pokušavali konkurisati i u drugim policijskim agencijama u BiH, kažu da je bilo mnogo takvih pokušaja, ali da ni u jednoj od njih ne postoji potreba za pozivom diplomiranog pravnika unutrašnjih poslova.

Miroslav, Aleksandar i Dragan nisu sigurni kako će se završiti njihova borba, ali su uvjereni da će istrajati.

Kažu da su na posljednjem sastanku s resornim ministrom iznijeli svoje zahtjeve i prijedloge za sistematizaciju radnih mjesta, reviziju primanja i napredovanja u MUP-u od 2002. godine.

Konkretnih odgovora još nema. Juče iz MUP-a RS nismo uspjeli dobiti komentar zbog neradnog dana.

Osnovano udruženje

Da bi zaštitili svoja prava, ovi mladi ljudi su zajedno sa ostalim kolegama osnovali Udruženje diplomiranih pravnika unutrašnjih poslova RS (UDPUP). Dosad su se MUP-u RS obraćali više puta, između ostalog i da im odgovore koliko je svršenih studenata ove škole zaposleno od 2002, kada je osnovana Visoka škola, do danas.

"Odgovorili su da je od 714 diplomiranih pravnika njih 245 dobilo posao u ovih 11 godina. Međutim, to su uglavnom bili ljudi koji su već radili, pa su vanredno završili Visoku školu", govore iz pomenutog udruženja.

Najčitanije