SARAJEVO - Na području opštine Šamac, u rijekama su uočene protivpješadijske mine PMA 3 i PMA 2, inače izrađene od plastike, kako plutaju po površini.
Informacije o uočenim minama proslijedio je koordinator za deminiranje opštine Šamac, a na osnovu dojava građana, potvrdio je za Anadolu Agency (AA) Esad Aletić, šef Ureda Centra za uklanjanje mina BiH (BM MAC) sa sjedištem u Brčkom.
"Evidentirano je i da je jedna osoba iz svog čamca puškom pucala po minama čime je izložio opasnosti ne samo sebe već i širu okolinu. Brzom akcijom članova tima spriječen je u takvim aktivnostima koje mogu izazvati nesreće nesagledivih posljedica", naveo je Aletić.
Šef Ureda Centra za uklanjanje mina BiH naglasio je kako se Bosna na području opštine Šamac povlači u korito, te da se tek u narednim danima očekuju intenzivniji problemi sa minama i neeksplodiranim ubojnim sredstvima (NUS).
U toku dana pojavila se i informacija o tome kako je jedan od bagera angažovanih na raščišćavanju u Šamcu naletio na minu, što je Aletić demantovao.
"Pojavljuju se razne vrste dezinformacija i to je veoma opasno. Potrebno je građanima ukazati na problem tamo gdje postoji, a ne širiti neosnovanu paniku, što neki pojedinci i grupe čime iz posve drugih namjera", naveo je Aletić.