Društvo

Izbjeglice ostaju bez svojih traktora

Izbjeglice ostaju bez svojih traktora
Izbjeglice ostaju bez svojih traktora
N. Hasić

SARAJEVO - Vijeće ministara BiH odobrilo je podjelu 180 traktora, 70 motokultivatora i 100 motornih pila vladama entiteta i Brčko distrikta koje bi mehanizaciju trebalo da podijele stanovništvu u poplavljenim područjima.

U Uniji za održivi povratak i integracije BiH tvrde da njihovi članovi negoduju zbog ove odluke Vijeća ministara budući da je poljoprivredna mehanizacija i oprema, prema sporazumu potpisanom sa Vladom Kine  2005. godine, namijenjena za raseljene osobe i povratnike.

"Ljudi su ogorčeni, ali ne mogu ništa promijeniti. Poplave su nova okolnost i treba pomoći, ali i raseljeni 20 godina čekaju prijeko potrebnu pomoć i sad su ostali bez nje", rekla je Mirhunisa Zukić, predsjednica Unije za održivi povratak.

Tvrdi da su ovom odlukom dvostruko oštećeni: zato što ne mogu dobiti opremu za koju su aplicirali i zato što su uzalud potrošili najmanje po 50 maraka za prikupljanje dokumentacije radi prijave na javni poziv koji je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH bilo raspisalo tek u februaru ove godine.

Promjenu namjene opreme iz kineske donacije inicirao je ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Damir Ljubić prije gotovo mjesec, ali je Vijeće ministara tek prekjuče donijelo odluku o tome.

RS će dobiti 75 traktora i 30 motokultivatora, ZDK 27 traktora i 20 motokultivatora, Tuzlanski kanton 28 traktora i 17 motokultivatora, Posavski kanton 41 traktor, a Brčko distrikt devet traktora i tri motokultivatora.

Najčitanije