Društvo

Izgorjelo oko 10% površine Hutovog blata

Izgorjelo oko 10% površine Hutovog blata
Foto: N.N. | Izgorjelo oko 10% površine Hutovog blata

ČAPLJINA, STOLAC - Veliki požar zahvatio je u nedjelju područje Parka prirode Hutovo blato, a juče je lokalizovan nadljudskim naporima vatrogasaca.

Oni, ipak, nisu uspjeli spasiti oko 600 hektara površine ove jedinstvene submediteranske močvare u Evropi, koja teritorijalno pripada opštinama Čapljina i Stolac.

"Sve ukupno je izgorjelo možda oko 600 hektara, što je možda deset odsto parka", rekao je za "Nezavisne" Mate Jurković, komandir Profesionalne vatrogasne jedinice Čapljina.

On nam je juče popodne potvrdio da je požar na čapljinskom području kompletno ugašen, a da je ostao mali dio koji gori na stolačkom području, s tim što se nema gdje raširiti, pošto je okolo voda.

"Što se tiče Hutova blata, nema više problema. Nama je bio najveći problem što je puhao sjeveroistočni vjetar, pa je to išlo prema Crnom brdu. Uspjeli smo spriječiti da vatra ne ode u brdo. Kada je riječ o močvari, tu svakako nismo mogli puno ni gasiti, jer je dosta mokro, upadate do koljena", rekao je Jurković za "Nezavisne novine".

Nikola Zovko, direktor parka, čiju izjavu juče, uprkos brojnim pokušajima, nismo uspjeli dobiti, izjavio je za hercegovačke portale da su močvarno područje i vjetar otežavali gašenje.

On je dodao da se jedan krak odvojio i zahvatio brdoviti dio parka te tako ugrozio nasade šipka i smokve, a u nedjelju oko 17 sati pojavio se i drugi požar, koji je zahvatio močvarnu površuinu.

Iz Operativnog centra civilne zaštite Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) juče su saopštili da je požar izbio u nedjelju oko 12 sati u Parku prirode Hutovo blato i da je i juče ujutru bio aktivan, a gorjeli su trska i šuma. Međutim, u popodnevnim satima vatrogasci su uspjeli lokalizovati požar.

Veliki požar u Hutovom blatu, podsjetimo, izbio je i prije devet godina, kada je uništeno 80 odsto površine parka prirode.

Na području Hutovog blata živi više od 160 vrsta ptica, najmanje 20 vrsta riba, čak i endemskih, te više od 600 biljnih vrsta.

Poznato je od davnina kao zelena oaza, sa obiljem vode u kojoj je uslove za život, dakle, našao veliki broj biljnih i životinjskih vrsta. Močvara je interesantna i značajna sa ornitološkog, ihtiološkog, naučnog, ekološkog i turističkog stajališta.

Hutovo blato se smatra jednim od najvećih zimovališta ptica na području Evrope. Prostire se na močvarnom, ravničarskom i brdovitom terenu, sa nadmorskom visinom od jednog do 432 metra. Zbog izuzetnog značaja i ljepote Hutovo blato je proglašeno Parkom prirode 1995. godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije