Društvo

Kasipović: Zaposleni u kulturi da nauče apliciranje za sredstva EU

Kasipović: Zaposleni u kulturi da nauče  apliciranje za sredstva EU
Kasipović: Zaposleni u kulturi da nauče apliciranje za sredstva EU
Srna

BANJALUKA - Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Anton Kasipović smatra da je važno da zaposleni u kulturi nauče aplicirati za sredstva iz programa EU "Kultura 2007 - 2013" od 400 miliona evra, jer je to nov i realan izvor finansiranja.

On je  ocijenio da je veoma  značajno što je Republika Srpska, u okviru BiH, stekla mogućnost da  edukuje ljude u institucijama i nevladinom sektoru kako da apliciraju za ova sredstva.

"Iskustvo Narodne biblioteke Republike Srpske, koja je kao učesnik u projektu prva iz Srpske došla do sredstava iz ovog programa, biće izazov", naglasio je Kasipović u Banjaluci prije otvaranja Info-dana posvećenog  programu "Kultura 2007-2013".

On je naveo da je Ministarstvo ove godine izdvojilo 13 miliona KM za  funkcionisanje  ustanova kulture,  te  još milion KM za njihove programske aktivnosti, zatim 800.000 KM za  nevladin sektor.

Kasipović  je istakao da će  Info-dan  pomoći zaposlenim u kulturi  pri   ispunjavanju aplikacija i prepoznavanju mogućnosti za obezbjeđivanje sredstava u oblasti kulture.

"Ne možemo očekivati da će svi projekti iz prvog pokušaja dobiti  sredstva.Uradili smo odličan posao sarađujući sa ustanovama u kulturi i nevladinim sektorom  radi  pripreme  za novi  projekat `Kreativna Evropa`.Vjerujem da ćemo tada doći do znatnih   sredstava, pogotovo u oblasti filma", ocijenio je Kasipović.

On je ubijeđen da Srpska već u idućoj godini može  računati na sredstva iz  EU, te istakao da  iskustvo Narodne biblioteke Republike Srpske pokazuje da ovaj novac nije nedostupan, te da je bitno kako odabrati projekat  za  aplikaciju.

Stručni savjetnik u Ministarstvu civilnih poslova BiH zadužen za evropske integracije  Edin Veladžić rekao je da  zaposleni u kulturi  u BiH još  nisu  dovoljno zainteresovani za apliciranje, jer se ne usuđuju  upustiti u  pisanja  projekata  iako to nije previše komlikovano.

"Od 2011. godine 10 organizacija iz BiH prošle su kao koorganizatori na projektima za sredstva iz programa `Kultura 2007 – 2013`. BiH ne smije biti cilj učešće u ovom programu samo da bi  vratila  50.000 evra koliko plaća svake godine,  već da povuče veća sredstva, da se umrežava i razmjenjuje iskustva", dodao je Veladžić.

Koordinator programa "Kultura 2007-2013" iz Hrvatske Mladen Špehar rekao je da procedura aliciranja nije komplikovana, te da su potrebni vrijeme, volja, dobri partneri i dobra ideja.

U Banjaluci je danas organizovan Info-dan posvećen programu "Kultura 2007-2013", koji je okupio više od 60 kulturnih radnika koji su imali priliku da dobiju informaciju o programskim aktivnostima u BiH, ali i iskustvima Hrvatske, naročito u pripremi aplikacija i budžeta projekata.

BiH je krajem decembra 2010. godine potpisala Memorandum o razumijevanju sa Evropskom komisijom koji omogućava njeno puno učešće u programu EU "Kultura 2007-2013", što podrazumijeva ravnopravno učešće kulturnih radnika iz BiH, odnosno Republike Srpske sa drugim članicama EU i ostalim učesnicama u svim pozivima za podnošenje prijedloga projekata iz kulture koji se sufinansiraju iz ovog programa.

Ukupan budžet Programa od 400 miliona evra za vremenski period od sedam godina /2007-2013/ omogućava godišnje finansiranje   300 različitih dešavanja i inicijativa u oblasti kulture.

Najčitanije