Kada je prošle godine u proljeće došao iz Švajcarske u svoj rodni kraj Donju Mravicu nadomak Prnjavora, Novak Spasojević riješio je da završi poslove koje je još davno započeo.
Želio je da buduće penzionerske dane učini zanimljivim i da u trećoj dobi života bude opušten i miran, kako svaki čovjek poželi kada ode u penziju.
Ali kako sve ne ide onako kako se zamisli, pokazao je i ovaj primjer. Nakon što je ogradio cijelo svoje imanje i od njega napravio ranč, ovaj Prnjavorčanin je napravio nekoliko puteva koje je posuo sipinom, nabavio je konje, fijaker, ovce, pa čak i lane i penzionerski dani su mogli da počnu.
Ali, za sve to je trebalo obezbijediti dovoljne količine vode. Unajmio je Novak bunardžije da kopaju bunar, a oni su na 36. metru, u utrobi zemlje, pronašli ono čemu su se najmanje nadali - izuzetno rijetku ljekovitu vodu, bogatu sumporom i natrijumom, koju je u Evropi moguće naći samo na tri mjesta od kojih je jedno i "Banja Kulaši" u prnjavorskoj opštini. Kako je suditi po pronalasku, moguće je da će ova opština postati bogatija za još jedan banjsko-rekreativni centar.
Čekaju rezultate analize: Vlasnik imanja Novak Spasojević nije zainteresovan za puno priče. Kaže da je čovjek koji samo želi da uživa u penzionerskim danima i da mu je drago što je njegova zemlja odabrana da bude mjesto gdje će se naći ljekovita voda.
"Prepuštam ljudima da to vode i rade. Mene nemojte ništa pitati, jer sada hoću da uživam u penzionerskim danima. Imate moje saradnike kojima prepuštam sve. Ako bude nešto neka rade, neka grade, samo za dobrobit ovog mjesta", kaže Novak.
Kako su svi bili zatečeni količinom sumpora koji je onemogućavao rad na toj dubini, uzorci vode su poslani na Institut u Banjaluci. Nakon toga uzorci su poslani i u Beograd na Institut za javno zdravstvo Srbije i sada se čekaju rezultati.
Brane Dujaković, radnik firme "Elt" iz Prnjavora koja je pravni zastupnik Novaka Spasojevića, ugradio je pumpu u iskopani bunar i odmah osjetio jaku koncentraciju sumpora. U razgovoru sa radnicima Instituta saznao je da je voda jako bogata natrijumom i sumporom. Pretpostavlja se da će voda imati veliku ulogu u razvoju banjskog turizma u RS.
"Suvišno je sada o tome govoriti jer ipak bi trebalo sačekati rezultate, ali prema naznakama, voda je jako značajna", rekao je Dujaković.
Mještani u čudu: Mještani Donje Mravice začuđeni su što je u njihovom naselju pronađen tako ljekovit izvor. Nadaju se da će tu ubrzo biti izgrađena banja i da će od toga moći da žive.
Milena Janjić (64) začudila se kada su rekli da je na Novakovom ranču pronađena ljekovita voda, a mnogi su morali ići u banju u Kulaše ili negdje dalje. Mnogi stariji pate od reume tako da će banja dobro doći.
"Ako se potvrdi da je voda dovoljno bogata sastojcima koji su potrebni za banju bićemo najsretniji na svijetu. Pa neka i nas Bog malo pogleda, jer smo to zaslužili", kaže Milena.
Željko Šušak, Novakov prijatelj, održava imanje i ranč i u toku je svih dešavanja vezanih za ovo domaćinstvo. Od kada se Novak vratio uradio mu je ogradu oko imanja i kuće.
"Nisam mogao da vjerujem da je ova voda tako ljekovita. Ali jedva čekamo rezultate analize koji će potvrditi da li se može graditi banja. Ako to bude, vjerujem da i Novak ima razloga za zadovoljstvo. On je jako vrijedan čovjek koji je naučio da radi i sve što je u životu stekao stekao je radom", kaže Željko.
Ranč "sa Zapada": Proveo nas je Željko po ranču koji se može naći samo na Zapadu. Na mjestu gdje je trebalo da bude ribnjak je rupa puna žućkaste vode, a na površini se skuplja crni talog. Kraj nje je iskopan bunar iz kojeg pumpa crpi vodu u ribnjak. Čim pumpa krene sa radom osjeća se neprijatan miris karakterističan za sumpor.
"Evo, odmah se osjeti. To je valjda dobar znak da se radi o ljekovitoj vodi. Ali voda nije štetna zato što ima u njoj ribe koja opstaje", kaže on.
Na vrhu ranča je štala sa dva konja i ždrebetom. Dva prelijepa konja, porijeklom iz Indije, čekaju proljeće kada će početi da vuku fijker kojeg je Novak dovezao iz Švajcarske i koji košta 10.000 evra.
Novak je veliki ljubitelj životinja. To pokazuje time što ima dva prelijepa psa, tri ovce, ali i malo lane. Kupio ga je, a sada mu traži društvo.
"Išao sam danas u Slavonsku Požegu da nađem lane kako bi moj Jelenko imao društvo. Nadam se da ću ga naći uskoro", kratko nam je rekao Novak.
Pored leneta u istom toru nalaze se i tri ovce. Tek onako da ono ne bude samo.