KOSTAJNICA - U Kostajnici se danas održava takmičenje u kuvanju paprikaša "Kotlić Kestenijade", koje je, uprkos kiši i zahlađenju, okupilo dvadesetak ekipa.
Načelnik opštine Kostajnica Nikola Janjetović istakao je da je "Kestenijada", čiji se posljednji dan obilježava danas, prepoznatljiva manifestacija koja okuplja ljude iz Kostajnice i šire, bez obzira na vremenske prilike.
"Za ovu manifestaciju se čulo širom Republike Srpske i dalje, ljudi dolaze čak i iz Srbije", izjavio je Janjetović novinarima.
Janjetović je napomenuo da se u Kostajnici, zbog kestenovog meda, radi na zaštiti porijekla kestena, a trenutno se zbog obolijevanja te vrste vrši sanitarna sječa da bi u nekom narednom periodu bio puni prinos.
On je rekao da ove godine kestena nema mnogo - zbog nepovoljnih vremenskih prilika i djelimično zbog eksploatacije drvnih sortimenata.
Direktor lokalne Turističke organizacije Branka Kukrika rekla je da je za današnje takmičenje u kuvanju paprikaša bilo prijavljeno 56 ekipa i obezbijeđeno više od 100 kilograma mesa, ali da je zbog loših vremenskih uslova dio odustao, te učestvuje dvadesetak ekipa.
"`Kestenijada` je turističko-kulturno-privredna manifestacija po kojoj je Kostajnica prepoznatljiva. Ova lokalna zajednica svake godine raznolikim kulturno-umjetničkim programom obilježava dane posvećene kestenu", rekla je Kukrika.
Prema trenutnim podacima, u Kostajnicu je stiglo pet autobusa, uglavnom sa banjalučke regije.
Ovogodišnja "Kestenijada" obuhvatila je i pozorišne predstave, izložbe ručnih i likovnih radova, veče folklora, književne promocije, besplatnu degustaciju jela kostajničkog kraja i tradicionalni "Kestenbal", kao i trodnevno pečenje i degustaciju kestena.