Društvo

Lepir: Sokocu i Loparama obustavljena tranša da bi se uozbiljio sistem

Lepir: Sokocu i Loparama obustavljena tranša da bi se uozbiljio sistem
Lepir: Sokocu i Loparama obustavljena tranša da bi se uozbiljio sistem
Srna

BANJALUKA - Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske obustavilo je julsku tranšu za socijalna davanja opštinama Lopare i Sokolac da bi se uozbiljio sistem isplate, a ne da bi se blokirala isplata korisnicima socijalne pomoći, izjavio je pomoćnik ministra Ljubo Lepir.

Lepir je rekao da je ministarstvo do sada redovno isplaćivalo 50 odsto davanja za socijalne kategorije u opštinama, ali da su nakon uvida u stanje na terenu uočili da navedene opštine korisnicima nisu doznačavale svojih 50 odsto sredstava posljednja tri mjeseca, što je i bio razlog intervencije.

"Kada bismo im u ovom trenutku i dali taj novac, korisnici ne bi dobili ta sredstva, jer već tri mjeseca im opštine ne uplaćuju svoj dio", rekao je Lepir.

Prema njegovim riječima, ukoliko bi se teorijski desilo da Sokolac i Lopare isplate dugovanja prema korisnicima i dostave dokaz, automatski bi im bila puštena sredstva za juli.

"Što je najtragičnije, dobijali smo potvrde da su isplaćivali redovno, ali kada smo otišli na teren dobili smo informaciju da nisu", rekao je Lepir.

On je naveo da su opštine Milići, Petrovo, Ugljevik, Čelinac i Krupa na Uni do dana kontrole isplatile pomoć za maj, te da će jedan dio njih ovih dana isplatiti za juni, tako da za njih, najvjerovatnije, neće biti blokade.

Najčitanije