Društvo

Maglaju potrebni konzerve i brašno

Maglaju potrebni konzerve i brašno
Maglaju potrebni konzerve i brašno
M. Rener - Smajović

SARAJEVO - Općinski štab Civilne zaštite općine Maglaj odlučio je danas da Crveni križ opet građanima ugroženim u poplavama počne dijeliti hranu koliko je ima na raspolaganju, a ono što im trenutno treba su konzerve i brašno.

Kazao je to Anto Maglica, pomoćnik općinskog načelnika za civilnu zaštitu.

Prošle je sedmice objavljena informacija da u Maglaju ponestaje hrane, a Općinski štab Civilne zaštite donio je odluku o obustavi distribucije hrane, vode, odjeće, higijenskih sredstava i slično.

"Imamo problema kada je u pitanju sastav pomoći. Dovoze odjeću. Nema konzervi, izuzev velikih za kuhinje, i brašno je malo problem. Dijeliće se ono što se ima dan-dva, ali ima najava da će stići neke pomoći", dodao je Maglica.

U Crvenom križu Zeničko-dobojskog kantona kazali su da je situacija sa humanitarnom pomoći u ovom kantonu stabilna, da pomoć pristiže, mada ne kao na početku, ali nestašica nema. I Merima Sarajlić iz Crvenog križa Tuzlanskog kantona istakla je da zasad imaju dovoljno hrane za ugrožene.

"Svakodnevno provjeravamo potrebe sa općinskim organizacijama Crvenog križa. U kontaktu sa donatorima nastojimo obezbijediti i higijenska sredstva, alate", dodala je Sarajlićeva. Kazala je da građani, izuzev u nekim opštinama, više ne doniraju pomoć, te da najviše pomoći dolazi iz inostranstva.

U Crvenom križu FBiH napomenuli su da su juče počeli obilaziti teren kako bi ustanovili stvarne potrebe. Podsjetili su na prioritete, a riječ je o prehrambenim artiklima poput brašna, ulja, soli, šećera, tjestenine i konzervi, higijenskim potrepštinama, alatima kao što su lopate, metle, grablje, četke, zatim vešom, čarapama, rukavicama, zaštitnim maskama, madracima, krevetima, kao i agregatima za struju, isušivačima vlage i bojama za kuće.

Najčitanije