Društvo

Mahirom Halilovićem: Svaki naš zadatak je avantura

Mahirom Halilovićem: Svaki naš zadatak je avantura
Mahirom Halilovićem: Svaki naš zadatak je avantura
Elma Duvnjak

Mahiru Haliloviću, komandantu Profesionalne vatrogasne brigade Kantona Sarajevo, životna želja je bila da bude kuhar, zbog čega je i završio Ugostiteljsku školu. Ali život je htio da ode na potpuno drugu stranu, u vatrogasce.

Njegov dan počinje ujutro u 6.30 sati.

"Nakon što se obrijem i sredim, sjedam u automobil i idem na posao. Na poslu sam u sedam sati, a oficijelno radno vrijeme je od osam sati", priča Halilović.

Dodaje da najprije razgovara sa kolegama koje su bile u noćnoj smjeni, koji mu kažu da li je bilo nekih problema.

Komandant 24 sata dnevno: "Nakon toga u svom kabinetu na miru popijem kafu, prelistam novine, provjerim e- mail, koje su mi obaveze za taj dan", kaže Halilović.

Pojašnjava da bi na poslu trebalo da ostane do 16 sati, ali da uglavnom ostaje duže, jer kaže da je on komandant 24 sata.

"Kod nas nisu važne subote, nedjelje, božići, bajrami. Sve je podređeno poslu. A u djetinjstvu sam maštao da postanem kuhar. I završio sam Ugostiteljsku školu. Nakon toga je izbio prošli rat u BiH. Godine 1996. sam došao ovdje da budem vatrogasac. Ali to me nije omelo da upišem Fakultet političkih nauka, Odsjek odbrana i sigurnost i uspijem ga završiti. A sada spremam magistarski", priča Halilović.

Ističe da je, dok je radio kao vatrogasac, bilo veoma opasnih situacija.

"Ma uvijek je opasno, samo nekada više, a nekada manje. Jednom prilikom, kada sam sa kolegama gasio požar, na pod se sa stropa obrušila krovna konstrukcija. Greda mi je pala na nogu i zbog povrede sam nekoliko mjeseci bio na bolovanju", kaže Halilović.   

Priznaje da na zadacima ima i smiješnih situacija.

"Nedavno nas je jedna osoba zvala 18 puta i prijavljivala nam da gori stan na devetom spratu zgrade. Ekipa je odmah izašla na teren, a pošto u vozilu držim svoju opremu za gašenje, za minut sam se presvukao i otišao na teren. Na lice mjesta stigli su kamion za velike visine i dva vozila, da bismo ustanovili, opet hvala Bogu, da je ženi zagorio ručak", smije se Halilović.

Podsjeća da oni rade na osnovu dojava koje dobiju od građana sa terena.

Česte i lažne dojave: "One koje možemo, provjerimo. Ima često i lažnih dojava. Nekome bude dosadno pa nas zove. Ima i onih koji nas zovu da pitaju zašto nema penzija, i kada će biti, ili od nas traže brojeve telefona nekih službi", priča Halilović.

Ističe da imaju problem jer im nedostaje vatrogasaca.

"Vlada KS kao da nema sluha, pa nam ne dozvoljava da primimo nove ljude. Ovaj kadar se mora zanavljati, a već četiri godine niko nije primljen. Mi ćemo za koju godinu biti starci vatrogasci. Imamo beneficirani radni staž i idemo vrlo rano u penziju, i šta onda, ko će nas naslijediti? Da bi neko postao vatrogasac treba proći tri mjeseca teorije i isto toliko prakse, pa nakon toga polagati stručni ispit", kaže Halilović.

Dodaje da i kada sve to završi ne smije odmah ići u akciju, nego da mora proći sedam do osam mjeseci, pa tek onda da ide na teren i to na lakši zadatak.

Priznaje da se nekada znao zapitati zašto je uopšte odabrao taj poziv.

"Imam dvoje male djece i suprugu koja ima razumijevanje, ali ipak dođe do male svađe između nas dvoje. Hoću da se školujem, da radim, da nekada malo sjednem sa društvom, pa se žena malo ljuti. Nemam godišnjeg, ni subote ni nedjelje. Neko veče su mi sjedili gosti, a ja sam morao sve napustiti i izaći", kaže Halilović i dodaje: 

"Da bi bili vatrogasci, morate biti malo ludi. Treba ući u stan koji gori, u kojem se nalazi plinska boca, bomba, pištolji, municija, zaostali iz rata. Svašta se dešava, a trebalo bi ući u taj stan u kojem ništa ne vidite od gustog dima, vatre, ne znate gdje šta stoji. Ne znate da li je struja isključena i da li će vam nešto pasti na glavu. Ulazite u neku avanturu, zapravo, svaki naš zadatak i jeste avantura".

Dodaje da im je prioritet spašavanje ljudskih života, ali da ima i situacija u kojima spašavaju i životinje. 

"Nedavno smo imali intervenciju u Doglodima gdje je čovjeku gorjela štala u kojoj je bilo oko 20 krava i konja. Čim smo došli, najprije smo izvukli stoku iz štale, pa je onda počeli gasiti", pojašnjava Halilović.

Dodaje da njih zovu i kada se dese saobraćajne nesreće ili kada se ljudi zaglave u liftovima.

"Gasimo i kontejnere, odmotavamo zastave na zgradama ambasada, a na usluzi smo i Predsjedništvu BiH. Nedavno smo morali zatvoriti i jedan prozor na jednoj od zgrada, uz velike mjere bezbjednosti", kaže Halilović i dodaje:

"Učestvujemo u snimanju filmova i u seriji 'Lud, zbunjen, normalan'. Imamo korpe koje dižemo u visine. Napravimo ugovor sa nekom produkcijskom kućom da sat vremena korištenja vozila plate 150 KM. Megafon sam dao i poznatom redatelju Danisu Tanoviću da snima film u Čapljini. Tražio je i pet uniformi vatrogasaca za snimanje filma 'Cirkus Kolumbija', koji se snima krajem mjeseca u Čapljini", priča Halilović. 

Nema vremena za sebe: Kaže da gotovo nema vremena samo za sebe.

"Počeo sam ići na kurs engleskog jezika, ali sam prestao jer nisam mogao da stignem. Sve ispite za magistarski sam položio 2008. godine, ali nemam vremena da magistriram", pojašnjava Halilović.

Od pjevača voli slušati Halida Bešlića.

"On mi je dobar prijatelj. Osim Bešlića, slušam Dinu Merlina i Hari Mata Harija. Na koncerte ne idem jer supruga i ja nemamo gdje ostaviti djecu", kaže Halilović. 

Naglašava da je od malena maštao da bude kuhar.

"Iako ne zarađujem od tog posla, kuham kući. Pošto mi supruga radi i vikendom, ja tim danima čuvam djecu, Rijada koji ima pet i po godina i Lamiju, koja ima tri i po godine i kuham im šta žele. Tajna spremanja svakog jela jeste da se kuha na sporoj vatri. Tako svi sastojci i aroma ostanu u njemu", priča Halilović.

Najviše voli jesti pite i čorbe.

"To prave moja supruga i mama. Nisam izbirljiv što se tiče hrane, a što se vidi i na meni. Mogu jesti i pečenje", kaže Halilović kroz smijeh.

Više voli pojesti jabuku, grožđe ili šljive od nekog kolača. 

Kaže da se ranije bavio sportom, rvanjem i rukometom.

"Sada nemam vremena za to. Pozicija na kojoj sam jako je zahtjevna i odgovorna. Ali otkad sam na ovom mjestu, uvjerio sam se u onu latinsku izreku da je 'čovjek čovjeku vuk'. Razočarao sam se u neke prijatelje, ali život ide dalje", kaže Halilović.

Dodaje da njegov sin ima svoju vatrogasnu opremu, koju sačinjavaju mali šljem, opasač, iskaznicu i motorolu, a koja je kupljena na pijaci.

"Jednom prilikom me sin pitao: 'Što tebe slušaju vatrogasci?', a ja mu kažem: 'Ja sam komandant'. A on će: 'Ti meni sada daj da jedem. Meni nisi komandant. Kupi mi monte, kinder jaje, a tamo komanduj", ispričao je na kraju Halilović.

Lična karta

Datum i mjesto rođenja: 21. septembar 1973. godine u Sarajevu

Horoskop: Djevica 

Stručna sprema: Diplomirani politolog iz oblasti sigurnosti. Uskoro magistar nauka iz oblasti sporta 

Bračno stanje: Sretno oženjen, otac dvoje djece

Karijera: Pa smatram se uspješnim. Na početku me malo bilo strah na sadašnjoj poziciji, bilo je neuređeno, ali sada je lakše 

Hobi: Nemam slobodnog vremena za to 

Najčitanije