DOBOJ - Zaposleni u opštinskim i gradskim adiministracijama u RS ne moraju da strahuju za svoje plate jer su iz Sindikata uprave RS danas poručili da rupe u lokalnim budžetima nastale zbog pandemije virusa korona neće biti krpljene odvajanjem od radnika, odnosno smanjivanjem cijene rada zaposlenim.
"Cijena rada ostaje utvrđena od 110 do 145 KM. Svjesni činjenice da u toku pandemije došlo do pada prihoda oni koji žele da rješavaju taj problem u slučaju nedostatka finansijskih sredstava mogu da iskoriste član 21 posebnog kolektivnog ugovora, ali mi kao Sindikat ni u jednom slučaju nećemo dozvoliti umanjivanje bilo kojeg dostignutog nivoa radničkih prava", poručio je Božo Marić, predsjednik Sindikata uprave RS.
"Član 21 jasno precizira mogućnost da se na odgovarajući način vrši knjiženje obaveza prema radnicima i mi ćemo svakako to uzeti u obzir, i način primjene. Ispred nas je analiza stanja u svim jedinicama lokalne samouprave, da vidimo gdje su ti nedostaci i gdje je mogućnost da se neki nedostaci otklone, odnosno da se umanji taj efekat negativnog uticaja korone, odnosno smanjenog prihoda ili priliva u okvire budžeta jedinica lokalne samouprave", rekao je Nikola Knežević, pomoćnik resornog ministra za oblast uprave.
Osim zdravstvenih radnika, policajaca, inspektora, komunalnih policajaca, smatraju u Sindikatu uprave RS novčano je trebalo da budui nagrađeni i vatrogasci koji su takođe radili tokom borbe s virusom korona.
"Jer u većini opština čine odsjek Civilne zaštite i učestvovali su kako u pranju ulica, tako i u organizaciji prihvatnih centara, karantina. Oni prema kolektivnom ugovoru imaju izuzetno niske plate. U većini lokalnih zajednica ono što je zakon propisao, a to je naknada za otežane uslove rada je uračunata u koeficijent tako da nismo adekvatno nagradili vatrogasce", smatra Božo Marić.