Društvo

Medicinske sestre sve češće odlaze vani ili rade kao trgovci

Medicinske sestre sve češće odlaze vani ili rade kao trgovci
Foto: Vesna Duka | Medicinske sestre sve češće odlaze vani ili rade kao trgovci
Nikolina Aleksić, Vesna Duka

BANJALUKA, TREBINJE - Posao koji obavlja medicinska sestra je stresan i odgovoran, zbog čega je potrebno voditi računa o kompetencijama, nivou obrazovanja te o platama, i sve raspoređivati kako odgovara zdravstvenom sistemu, istakla je Živana Vuković Kostić, predsjednica Udruženja medicinskih sestara, tehničara i babica RS, povodom 12. maja, Svjetskog dana medicinskih sestara.

Kako je kazala za "Nezavisne", ovog kadra ima sasvim dovoljno u školama, zainteresovanost je velika, ali problem nastaje jer ljudi koji završe medicinsku školu odlaze odavde.

"Migracije su poželjne, ali nisu dobre ako ljudi odlaze i nemaju želju da se vrate u svoju zemlju. Problem je i kako motivisati medicinske sestre da uđu i ostanu na našem tržištu rada. Zato moramo obezbijediti pristupačnu i sigurnu zdravstvenu njegu za građane, a svaka zemlja bi trebalo da ima dovoljan broj medicinskih sestara te ih odgovarajuće rasporediti. Treba planirati i upisnu politiku, politiku zapošljavanja i voditi računa o starosnoj strukturi medicinskih sestara, tako da se u dogledno vrijeme uvode nove, mlade medicinske sestre, koje će zamijeniti one koji odlaze u penziju", istakla je Vuković Kostićeva.

Navodi da su bolnice i domovi zdravlja dobro opremljeni, ali da nije urađena standardizacija medicinskih sestara na osnovu broja zdravstvenih osiguranika, te starosne strukture građana koji trebaju zdravstvenu njegu na osnovu bolesti.

"Došlo je i do promjene u stabilnosti te radne snage u sestrinstvu unutar zemlje, zato što one ne odlaze samo iz zemlje u inostranstvo, već iz gradova u gradove. To je stresan i odgovoran posao koji iscrpljuje i potrebno je da ta osoba nauči kako se boriti sa nedaćama koje on nosi. Posao je lijep i mi smo zadovoljni kad pomognemo svakom čovjeku, ali ako će ta naša pomoć biti usmjerena samo prema drugima dok mi uništavamo svoje zdravlje, to nije dobro", rekla je ona, dodajući da zbog svega navedenog medicinske sestre sve češće odlaze u druge profesije - trgovce i frizere.

Kako je istakla Nada Bijedić, predsjednica Udruženja dijabetičara Trebinje, u Bolnici Trebinje i Domu zdravlja je evidentan nedostatak srednjeg medicinskog kadra, ali se on u posljednje vrijeme ubrzano zanavlja otvaranjem novih odjeljenja u Srednjoj medicinskoj školi u ovom gradu, kako se nedostatak ne bi osjetio.

Oni su povodom obilježavanja Međunarodnog dana medicinskih sestara, te Mjeseca borbe protiv melanoma i Nedjelje Crvenog krsta u Dučićevoj ulici organizovali besplatna mjerenja krvnog pritiska i šećera u krvi, sa savjetodavnim dijelom za brojne zainteresovane građane.

"Nedostaci u našoj struci se ne smiju osjetiti, niti se osjete, jer Srednja medicinska škola, u saradnji sa gradom Trebinjem i našim zdravstvenim ustanovama, odavno formira i odjeljenje laboranata, budućih babica, te opštih medicinskih sestara i cjelokupnog nedostajućeg kadra koji popunjava odlaske starih radnika u penzije, ali će to biti vrlo edukovan kadar i za buduću novu bolnicu", kazala je Bijedićeva.

Napominje da na ovaj dan nisu željeli zapostaviti ni borbu protiv melanoma, pa su i  farmaceuti iz apoteke "Beladona" dijelili besplatne uzorke zaštitnih sredstava protiv sunca i davali savjete o tome kako se zaštititi od UV zračenja, provodeći sve u Nedjelji Crvenog krsta i ne zaboravljajući ni njihov human i dobrim dijelom volonterski rad.

Koviljka Komnenić, predsjednica Udruženja građana "Nada", koje funkcioniše u savezu sa Udruženjem "Iskra" iz Banjaluke, kaže da iako se prvenstveno bave prevencijom i pomoći oboljelim od karcinoma dojke, rade i na opštem osnaživanju zdravlja žena i ostalog stanovništva, apelujući na preglede i samopreglede.

"Prema podacima iz Bolnice Trebinje, odnosno Onkološkog odjeljenja, 2022. je u registar upisano 226 novootkrivenih karcinoma, od čega 48 raka dojke, u 2023. se taj broj povećao na 250, a 38 je bilo rak dojke, dok je, zaključno sa septembrom, u prošloj godini bilo 134 oboljelih, a 20 se odnosi na bolest dojke, što su ozbiljne cifre, pa apelujemo da se prema svom tijelu odnosimo ozbiljno", rekla je Komnenićeva.

Prema riječima glavne medicinske sestre u Domu zdravlja Novi Grad Radmile Kolundžije, za posao medicinske sestre presudni su humanost i ljubav prema pozivu.

Ona je naglasila da medicinska sestra treba da bude obrazovana, odgovorna, spremna da se usavršava i da joj je pacijent na prvom mjestu.

"Veoma je bitan pristup, topla riječ, utjeha. Ne kaže se bez razloga da medicinske sestre liječe bez recepta", rekla je Kolundžija dodajući da od prvog kontakta sa pacijentom često zavisi ishod liječenja.

I na Malom gradskom trgu u Prijedoru je obilježen ovaj dan, i to akcijom besplatnog mjerenja šećera u krvi i krvnog pritiska, a  kako je kazala Nikolina Meakić, predsjednica Udruženja medicinskih sestara i tehničara regije Prijedor, sve je veći broj medicinskih sestara i tehničara koji odlaze u inostranstvo.

"Medicinske sestre i tehničari su stub zdravstvenog sistema, ali smatramo da njihov rad vrlo često nije dovoljno vrednovan", zaključuje Meakić.

 

 

Najčitanije