BANJALUKA - Ministar za izbjeglice i raseljena lica RS Davor Čordaš razgovarao je danas u Banjaluci sa predstavnicima austrijske humanitarne organizacije Hilfsverk, o dosadašnjoj saradnji i zajedničkim projektima u cilju održivosti povratka.
Direktorica Misije Hilfsverka za BiH Suzana Jašarević upoznala je ministra o aktivnostima ove organizacije na prostoru BiH, ističući projekte na rekonstrukciji stambenih objekata, izgradnji infrastrukture u povratničkim naseljima, pomoć održivosti povratka, te projekte socijalnog stanovanja za najugroženije kategorije društva.
Na sastanku je istaknuto obostrano zadovoljstvo dosadašnjom saradnjom, a razmatrani su i prijedlozi za nove zajedničke projekte.
Zajednički projekat u prošloj godini realizovan je u opštini Rogatica, gdje je za porodice iz kolektivnog smještaja, izgrađen stambeni objekat sa 14 stanova, zajedničkom prostorijom i pratećim sadržajima. Ukupna vrijednost projekta iznosila je 638.429 američkih dolara, a Ministarstvo za izbjeglice i raseljena lica RS je participiralo sa 50.000 KM.
Povodom 15 godina rada u BiH, direktorica Jašarević je ministru Čordašu uručila zahvalnicu za podršku, saradnju i doprinos u realizaciji projekata posvećenih poboljšanju uslova života izbjeglica i raseljenih lica u BiH.
Sastanku su prisustvovali i pomoćnik ministra Nenad Đokić, savjetnica Nada Lipovac, te tehnički direktor Misije Hifsverka u BiH Azema Starčević.