Društvo

Ministarstvo obnavlja domove u Bihaćko-petrovačkoj eparhiji

Ministarstvo obnavlja domove u Bihaćko-petrovačkoj eparhiji
Ministarstvo obnavlja domove u Bihaćko-petrovačkoj eparhiji
N.N.

BIHAĆ - Ministar za izbjeglice i raseljena lica RS Davor Čordaš razgovarao je sa Njegovim preosveštenstvom episkopom bihaćko-petrovačkim Atanasijem o povratku na prostor Eparhije bihaćko-petrovače..

Kako je saopšteno iz resornog ministarstva ministar Čordaš upoznao je vladiku Atanasija za projektima pomoći koje Ministarstvo za izbjeglice i raseljena lica provodi kao što je Regionalni program stambenog zbrinjavanja i Projekat rekonstrukcije stambenog fonda koji se realizuje iz kreditnih sredstava Saudijskog fonda za razvoj, a iz kojih će biti obnovljen značajan broj stambenih jedinica i na prostoru ove eparhije.

Čordaš je govorio i o redovnim programskim aktivnostima Ministarstva, te je naglasio da je Budžetom Ministarstva za tekuću godinu obezbijeđeno oko 1,4 miliona KM za povratak na prostor Federacije Bosne i Hercegovine, što je mnogo više nego ranijih godina.

Vladika Atanasije izrazio je zadovoljstvo pomenutim projektima, te povećanjem izdvojenih sredstava Vlade Republike Srpske koja su namijenjena prostoru Federacije.

On je Čordaša upoznao o problemima u pojedinim opštinama na prostoru eparhije, a kao najveći problem je istakao nezaposlenost, odnosno nedostatak osnovnih životnih sredstava. Kako je rekao, bilo je ljudi koji su se ranijih godina vraćali na svoja ognjišta, ali nisu mogli da obezbijede sredstva za život, te su ih ponovo napuštali.

Ministar Čordaš se složio da je stvaranje uslova za održivost podjednako bitno kao i obnova stambenih jedinica, te je naglasio da je veliki dio sredstava namijenjenih Federaciji BiH planiran za pružanje pomoći projektima održivog povratka. On je rekao da je ove godine na Javni poziv Ministarstva pristigao veliki broj zahtjeva za stvaranje uslova za održivost upravo iz opština sa prostora ove eparhije.

Sagovornici su se složili da je saradnja crkve i Ministarstva veoma važna da bi se identifikovali prioritetni projekti na terenu, i da bi se sredstva usmjerila u one projekte kojima će se postići najbolji rezultati.

Sastanku su prisustvovali pomoćnik ministra Nenad  Đokić, šef kabineta ministra Dragan Štrbac, ministar rada, zdravstva, socijalne skrbi i prognanih u Vladi Hercegbosanske županije Dragoslav Topić, te delegat u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH Slaviša Mihajlović, navodi se u saopštenju.

Najčitanije