Društvo

Mitropolit dabrobosanski Nikolaj pročitao božićnu poslanicu

Mitropolit dabrobosanski Nikolaj pročitao božićnu poslanicu
Mitropolit dabrobosanski Nikolaj pročitao božićnu poslanicu
Nataša Krsman

SARAJEVO - Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Nikolaj pročitao je u utorak božićnu poslanicu, u kojoj je poručio da je život neponovljiv Božji dar i da čovjek uvijek ima razloga da živi i stvara.

Mitropolit Nikolaj podsjetio je vjernike uoči najradosnijeg hrišćanskog praznika Božića da je ovozemaljski život kratak i da ga treba cijeniti, ali se i radovati se vječnom životu.

"Čovjek uvijek ima razloga da živi i stvara, kako za sebe tako i za druge, za Crkvu, državu, školu, za siromaha, za djecu bez roditelja i za sve bližnje. Čovjek, sazdan kao kreativno biće, dužan je da stvara za buduće mlade naraštaje", poručio je mitropolit Nikolaj.

U poslanici sveštenstvu, monaštvu i svim pravoslavnim vjernicima povodom Rođenja Isusa Hrista - Božića, mitropolit dabrobosanski poručio je da čovjek treba da radi na svom duhovnom usavršavanju.

Upozorio je da danas ima i onih koji se odaju alkoholu, drogama, pa i onih koji čine teški grijeh samoubistva.

"Danas se od čovjeka očekuje da bude znalac svog vremena, da položi ispit sadašnjeg vremena, da bude cijelim svojim bićem potpuno utkan u ovo vrijeme. Njegova duhovna pražnjenja manje su vrijedna od njegove zagledanosti u vječnost i duhovne projekte. Cio život ljudski veoma je kratak u poređenju sa budućim vijekom. U ovom svijetu svaka stvar kupuje se po cijeni i svaka stvar se razmjenjuje po istoj vrijednosti, dok se obećanje vječnog života kupuje za neku neznatnost", navodi se u poslanici.

Mitropolit Nikolaj podsjetio je da je Božić najveći hrišćanski praznik poslije Vaskrsa, te da je polazište svih drugih hrišćanskih praznika.

"Carstvo Božije je unutra, u vama. Da bismo imali vrlinu, potrebno je da je poželimo, da je njegujemo u sebi i da se u nama obrazuje i bude djelatna. Ako je duša u nama nesputana, ako je u svom prirodnom, oduhovljenom stanju, tada će i vrline u nama donositi izobilne plodove. Treba se čuvati rđavih pomisli, a u našem narodu ima mnogo onih koji ništa ne čine na svom napredovanju u dobru", rekao je mitropolit Nikolaj.

On je istakao da glavnu borbu treba posvetiti duši, a ne tijelu. "Radujemo se danu koji dolazi! Zahvaljujemo na životu koji nam se svima rađa u miru. Blagost u ponašanju rađa čistotu srca. Ljubav prema Bogu oslobađa od robovanja grijehu. I dok ljudska slava postepeno rađa gordost, dotle gledanje na sudove Božje začinje u duši strah Božji", istakao je mitropolit Nikolaj, čestitajući Božić tradicionalnim pozdravom: "Mir Božji - Hristos se rodi!" - "Vaistinu se rodi!"

Najčitanije