Društvo

Mjere za sprečavanje zaraznih bolesti

Srna

BIJELJINA - U poplavljenom Velinom Selu, na području Bijeljine uz rijeku Savu, provodi se pojačan veterinarski nadzor radi sprečavanja zaraznih bolesti kod stoke, izjavio je Srni gradski veterinarski inspektor Slaviša Cacanović.

Prema njegovim riječima, te mjere su sprečavanje ulaska i izlaska životinja u Velinom Selu da se stoka sa ovog zaplavljenog područja ne bi miješala sa životinjama koje su na vrijeme evakuisane i zbrinute u prihvatnim centrima.

Na izlazu iz sela Brodac postavljena je i dezinfekciona barijera, a sva vozila koja izlaze sa područja ovog naselja i Velinog Sela dodatno se prskaju dezinfekcionim sredstvima.

Cacanović kaže da je u ovoj zoni ostalo 300 životinja, uglavnom svinja i ovaca, te nešto goveda, koje se nalaze na najvišoj tački u selu uz prugu, ili na tavanima viših objekata.

On ističe da do sada nije bilo obolijevanja stoke u poplavljenom području, niti sumnje na pojavu zaraznih bolesti.

"Pošto voda iz Velinog Sela danas ubrzano otiče i već je pola metra niža nego juče, stvaraju se uslovi za povratak ljudi i stoke, pa je neophodno odmah početi sa dezinfekcijom objekata", preporučuje Cacanović.

Prema njegovim riječima, na području Bijeljine do sada je skupljeno više od 60 tona stoke uginule u poplavi.

Od toga je 41 tona odvežena na neškodljivo uklanjanje u Inđiju, a oko 20 tona je na bezbjedan način zakopano u jame grobnice na gradskoj eko-deponiji pod kontrolom veterinarske inspekcije.

Evidentirano je 830 uginulih svinja, 397 ovaca, 46 goveda, 23 koze, gotovo 4.500 peradi i 84 kunića, a uklonjeni leševi pasa i mačaka se ne evidentiraju.

Cacanović očekuje da će većina posla na uklanjanju uginulih životinja u poplavljenom području Bijeljine biti završena sutra, s tim da će pojedinačnih prijava biti i narednih dana.

On kaže da će veterinarski stručnjaci kontinuirano pratiti zdravstvenu situaciju u ovoj oblasti i narednih mjesec dana.

Najčitanije