KALESIJA - Nakon što je prošle godine ubijeno 12 žena u BiH, nažalost, i drugi mjesec ove godine je obilježila tragedija, odnosno dvostruko ubistvo. Emir Selimović iz Kalesije osumnjičen je da je u noći između srijede i četvrtka ubio suprugu Inelu Selimović (37) i trinaestogodišnjeg sina, a iz udruženja koja se bore protiv nasilja nad ženama poručuju da reakcija nakon ubistva ne spasava živote.
No, iako je iz Centra za socijalni rad Kalesija rečeno da su oni bili u postupku razvoda braka, te je navedeno da u ovoj porodici ranije nije bilo prijavljenih slučajeva nasilja, svi su saglasni da je sistem ponovo zakazao.
Kako ističe Gorica Ivić, izvršna direktorica Fondacije "Udružene žene", država se obavezala da će uraditi sve da nasilje spriječi, "a kad se desi, suzbiti, zaštititi žrtve i procesuirati počinioce".
"Na nasilje se reaguje kad postoji osnovana sumnja i prilikom prve prijave. Reakcija nakon ubistva ne spasava živote. Žene i njihova djeca su izloženi raznim oblicima zlostavljanja, a posebno u trenutku kad odluče izaći iz ovakve zajednice", kazala je Ivićeva za "Nezavisne" te naglasila da nasilje u porodici ne pogađa samo žene, nego i djecu, o čemu svjedoče podaci.
"U Republici Srpskoj u periodu od 2020. do kraja prvog polugodišta 2024. u sistemu socijalne zaštite registrovano je ukupno 2.693 djece žrtava nasilja u porodici, uključujući i onu koja su direktno bila izložena nasilju i onu koja su svjedočila nasilju.
U Sigurnoj kući u Banjaluci u istom periodu bila su 94 djeteta", rekla je Ivićeva.
Istakla je da sistem mora obezbijediti dovoljan broj lica koja se bave nasiljem, dovoljno sredstava da se sprovode mjere te stvarati društvenu klimu u kojoj se žene ne percipiraju kao vlasništvo bez prava da donesu odluku o svom životu.
No, ono što je primjetno, u Tuzlanskom kantonu u posljednjih nekoliko godina evidentiran je veći broj ubistava žena u odnosu na ostale kantone.
Prema riječima Melihe Sandić iz Centra za ženska prava Zenica, samo tokom prošle godine u ovom dijelu BiH ubijeno je pet žena, a podsjetila je da je u avgustu 2023. godine u ovom kantonu ubijena Nizama Hećimović.
"Praćenje slučajeva pravosuđa je pokazalo da se veliki broj slučajeva ubistava žena već nekoliko godina dešava u Tuzlanskom kantonu", rekla je Sandićeva i dodala da su to primijetili još prije osam godina, zbog čega su prije sedam godina organizovali proteste sa fokusom na femicid.
Ono što je problem, kako ističu, jeste to da trenutno u Federaciji BiH djeca nisu trenutno prepoznata u zakonu kao žrtve nasilja, pa samim tim, kada se određuje kazna, ona bude blaža.
"Zato je Centar inicijativom za dopunama KZ FBiH iz 2019, a potom i 2022. tražio dopunu člana 222, na način da se stav 4. iza riječi maloljetniku dodaju riječi: 'ili u prisustvu djeteta ili maloljetnika', tako da ovaj stav glasi: '4) Ako je krivičnim djelom iz st. od 1. do 3. ovog člana, član porodice teško tjelesno ozlijeđen ili mu je zdravlje teško narušeno, ili ako je krivično djelo iz st. od 1. do 3. ovog člana učinjeno prema djetetu ili maloljetniku ili u prisustvu djeteta ili maloljetnika, učinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do pet godina'", pojašnjavaju iz Centra.
U obrazloženju je ukazano da najveće posljedice porodičnog nasilja trpe upravo djeca, jer i samo prisustvo činu nasilja u porodici (aktivno ili pasivno) izaziva kod djece posebnu traumu, što se odražava na njihov dalji razvoj i formiranje njihove ličnosti.
Prijavite nasilje:
Građani i građanke su dužni da svaki vid nasilja u porodici prijave policiji na broj 122 (broj je dostupan 24/7) ili odlaskom u najbližu policijsku stanicu.
Savjetovalište za žrtve nasilja: Savjet, pomoć i podrška za ẓ̌rtve nasilja u porodici - SOS broj 1264 RS, 1265 FBiH, besplatan, dostupan 24/7 i anoniman, ukoliko želite.
Ukoliko žrtva i dalje ima strah od ponavljanja nasilja, može tražiti hitno zbrinjavanje u sigurnu kuću.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.