BIHAĆ - Nakon što je na jednoj od posljednjih sjednica Opštinskog vijeća Bihać izašlo navidjelo da se petoro državnih službenika iz Opštine Bihać s visokim platama prijavilo na javni poziv za izbor popisivača i instruktora, bihaćki načelnik Emdžad Galijašević (SDA) najavio je sankcije za ove uposlenike.
Kao što je već poznato, radi se o Ramizi Husak, Edibi Velić, Adelaidi Zametici, Izoldi Osmanagić i Jasmini Tatlić. Osmanagić je aktuelna šefica Službe za društvene djelatnosti mladih i bivša ministarka obrazovanja Unsko-sanskog kantona, dok je Tatlić šefica jednog odsjeka u Opštini Bihać.
- Informacija je tačna, petero općinskih službenika prijavilo se na javni poziv, što je nekorektan, nesolidaran i nepošten čin. Ljudi koji u današnjem vaktu rade u Općini Bihać imaju nevjerovatnu privilegiju. Ali njih petero ima u porodici petero ili šestero zaposlenih u državnim firmama. Ovo zaista boli, jer ovi koji su se prijavili imaju plaću koja i sad, iako smanjena, iznosi 2.000 KM. Ovo je nefer prema ljudima koji nemaju primanja i nalaze se na birou. Poručujem im da su se džabe prijavili i ova im prijava nije trebala - kazao je načelnik Galijašević.
Opštinari će, najvjerovatnije, biti sankcionisani za kršenje federalnog kodeksa državnih službenika, a moguća je i dodatna kazna, jer je toku izrada novog pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta Opštine Bihać.
Višak radnika
- U organu uprave trenutno radi 227 državnih službenika i namještenika, od čega je 50 do njih 70 višak. Ujutro u sedam sati, kad dođem na posao, blizu 100 nezaposlenih ljudi čeka da se prijavi za popisivače da bi dobili tih 400 do 500 KM. A 10.200 Bišćana trenutno je na birou. U takvoj situaciji naših petero službenika se javlja da nekome od ovih uzme tu crkavicu - ističe Galijašević.