BIJELJINA - Najkritičnija situacija u Bijeljini je uz rijeku Savu na području Balatuna, u kojem je u nekim dijelovima voda viša od metar i po, a poplava se i dalje širi s obzirom na to da se ovdje spajaju drinska i savska voda, saopšteno je iz Gradskog štaba za vanredne situacije.
Iz Balatuna je cijele noći vršena evakuacija stanovništva, u kojoj pomaže specijalizovana ekipa za spasavanje iz Velike Britanije. Evakusiano stanovništvo upućuje se u centre za smještaj u Bijeljini. Evakuisane su u svoje domove primili brojni stanovnici Bijeljine.
Na nasipu u Crnjelovu situacija je stabilizovana i tu neprestano dežuraju dobrovoljci i ekipe Civilne zaštite, Oružanih snaga, kao i teška mašinerija. I dalje su potrebni dobrovoljci za utvrđivanje nasipa s obzirom da su prethodne grupe doborovoljaca preumorne.
Nivo vode na ranije poplavljenom području uz rijeku Savu ne opada. Vodostaji Save i Drine su u stagnaciji, jedino je u Janji vodostaj opao za 15 centimetara.
Gradski štab apelovao je da se građani i vlasnici kafića ponašaju primjereno teškoj situaciji i ne izazivaju negativne reakcije kako kod stanovnika pogođenim poplavama, tako i ljudi koji dolaze u Semberiju da pomognu.
U Janji uskoro treba da počne dezinfekcija, a uporedo će biti vršene dezinsekcija i deratizacija, dok će gradu vatrogasci nastaviti da crpe vodu iz podruma i dijelova grada u kojima se još zadržava.
Za sada nema prijavljenih slučajeva zaraznih bolesti i crijevnih infekcija.
Na sjednici Gradskog štaba za vanredne situacije odlučeno je da se dio prostora na gradskoj deponiji odvoji za ukopavanje uginulih životinja.
Voda iz Gradskog vodovoda je samo za tehničku upotrebu, a težište aktivnosti "Vodovoda i kanalizacije" danas će biti na pročišćavanju kanalizacione mreže.
Ekipe "Telekoma" rade na osposobljavanju telefonskih centrala, a prioritet je osposobljavanje centrale u Trnjacima. Snabdijevanje strujom je normalizovano samo u dijelovima gradskih i seoskih mjesnih zajednica u kojima nema opasnosti od strujnih udara po stanovništvo.
Odlukom Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske do srijede je otkazana nastava u svim osnovnim i srednjim školama.
U Bijeljinu pristiže pomoć od brojnih donatora u robi i novcu, a trenutno je najpotrebnija konzervirana hrana.
Granična policija apelovala je da se pomoć iz inostranstva upućuje na granične prelaze Karakaj i Šepak, te na Brod jer su za saobraćaj zatvoreni prelazi Rača i Pavlovića most, saopštio je Gradski štab za vanredne situacije.
Na graničnom prelazu u Rači obezbijeđena je hrana za vozače teretnih kamiona koji su blokirani na ovom prelazu.
Brojevi računa za pomoć u novcu - račun posebnih namjena /za uplate u KM/ - 554-00100004659-72.
Za uplate u devizama kod Pavlović banke 554-780-00083901-43, a IBAN CODE: BA395547800008390143.
U Bijeljini dok bude potrebno
Vatrogasna brigada grada Istočno Sarajevo poslala je u Bijeljinu vatrogasno vozilo i ekipu, a ostaće dok bude bilo potrebno, rekao je Srni starješina Teritorijalne vatrogasne brigade Njegoš Vukadin.
Vatrogasci iz Istočnog Sarajeva priključili su se Teritorijalnoj vatrogasnoj jedinici Bijeljina.
Vukadin je rekao da su u Bijeljini poslali i četiri prenosne pumpe za crpanje vode da bi pomogli u saniranju šteta nastalih od poplava.
On kaže da su još dvije ekipe u pripravnosti i spremne su da krenu na teren u slučaju naredbe Štaba za vanredne situacije grada Istočno Sarajevo.
"Imamo pojačena dežurstva u vatrogasnim jedinicama na području grada i svi ljudi su u pripravnosti da priteknu u pomoć tamo gdje je najpotrebnije", rekao je Vukadin.