PRIJEDOR - Predsjednica opštinske Komisije za ravnopravnost polova u Prijedoru Azra Pašalić pozvala je sugrađane da ne ćute o seskualnom zlostavljanju djece i da svaku sumnju prijave bilo policiji, bilo socijalnim ili prosvjetnim radnicima.
"Najpogubnije je rasprostranjeno mišljenje da se takve stvari ne dešavaju kod nas, nego negdje daleko i nekome drugome, a u stvari i u našoj lokalnoj zajednici sve su češći slučajevi zlostavljanja, pa i seksualnog zlostavljanja djece", rekla je Pašalićeva, koja je i predsjednik SO Prijedor, na sinoć održanoj tribini.
Ona je naglasila da je u rješavanju ovog velikog problema današnjice akcenat na radu zaposlenih u školama - pedagoga, psihologa, socijalnih i prosvjetnih radnika, kao i udruženja građana koja se bore protiv nasilja u porodici, a koji su najčešće u kontaktima sa djecom.
"Napravićemo proceduru po školama kako prepoznati zlostavljanu djecu i kako se toj djeci približiti, budući da se ona u najvećem broju slučajeva povlače u sebe i potiskuju problem iz straha od zlostavljača i od odbacivanja i osude sredine pune predrasuda", najavila je Pašalićeva.
Ukazujući da je nekada i nasilje u porodici bilo mnogo veći tabu nego što je to danas slučaj, ona je istakla da se isto tako mora djelovati i u zaštiti djece od seksualnog zlostavljanja te da je važno preventivno djelovanje.
"U tom slučaju će i zlostavljači i potencijalni zlostavljači biti svjesni da su pod prismotrom društva", naglasila je Pašalićeva.
U organizaciji Komisije za ravnopravnost polova SO Prijedor, Helsinškog komiteta i Udruženih žena Banjaluka, u Prijedoru je sinoć održana javna tribina o nasilju u porodici, sa posebnim osvrtom na seksualno zlostavljanje djece i kako ga prepoznati.
Tribina je okupila pedesetak učesnika iz centara za socijalni rad, policije, škola, zdravstvenih ustanova i nevladinog sektora.