BANJALUKA - Predložena radna verzija zakona o PIO RS nije ono što očekuju budući i sadašnji radnici i penzioneri u Republici Srpskoj, te kao takva nije prihvatljiva, ocijenjeno je na jučerašnjoj sjednici Generalnog vijeća Saveza sindikata RS.
Oni su iznijeli osam stavova koji, kako su naveli, moraju biti ugrađeni u tekst novog zakona o PIO. Sindikat, između ostalo, neće podržati niti promjene godina staža, niti godina starosti. Radna verzija zakona o PIO za punu penziju predviđa 40 godina radnog staža i 65 godina starosti. To je za sindikalce, kako ističu, neprihvatljivo, jer predviđa pomjeranje granica za penziju u uslovima ovakve privrede gdje je nemoguće raditi do 65 godina.
Ranka Mišić, predsjednik Saveza sindikata RS, rekla je da radna verzija zakona o PIO nema ono što su očekivali, a to je reforma penzijskog sistema u RS.
"Ovo što se nama nudi u formi radne verzije nije ono što očekuju sadašnji i budući radnici i penzioneri, jer smo očekivali da odgovori na nekoliko pitanja", rekla je Mišićeva i dodala da, prije svega, sadašnji penzioneri očekuju povećanje penzija.
Prema njenim riječima, donošenjem ovog zakona to se neće desiti. Radnici kojima nije uplaćivan doprinos godinama, a stiču pravo da idu u penziju, očekuju da im neko uplati te doprinose, ali kako sada stvari stoje nema ni od tog ništa. Dodala je da ni oni radnici koji imaju sve uslove za penziju, po novom zakonu, neće imati penziju od koje će moći normalno živjeti.
"Ono što smo mi kao Sindikat rekli je da, ako resorno ministarstvo ima ambiciju da pooštri uslove za odlazak u penziju, neće dobiti podršku", rekla je Mišićeva i dodala da u sadašnjem Zakonu o PIO imamo najoštrije i najrigoroznije kriterijume za sve zemlje u regionu.
Istakla je da se granice za sticanje penzije ne mogu i neće mijenjati, odnosno neće biti podržane.
Duško Jandrić, potpredsjednik Saveza sindikata RS, kazao je da novi zakon mora biti jasan i pisan razumljivim jezikom za sve kategorije stanovništva, te da ne može biti pisan pogodbenim jezikom i može se usvojiti samo konsenzusom najširih slojeva društva.
"Takođe, ne prihvatamo odredbe o uslovima za odlazak u penziju, što znači nikakve starosne limite, kao ni produžavanje nametnutih rješenja visokog predstavnika o PIO", rekao je Jandrić.
On je naveo da je stav Sindikata i da se u zakon vrati dokupljivanje staža, kao i da se svaki dan i godina osiguranja priznaje kao radni staž.
"Naš stav je i da podržavamo izdvajanje boračkog dodatka iz sistema PIO, jer smatramo da ga treba posebno plaćati", rekao je Jandrić.
Velka Odžaković, generalni sekretar Saveza sindikata RS, navela je da se njihovi stavovi razlikuju od radne verzije zakona.
"Naš koncept nisu godine starosti, već godine radnog staža kao uslov za odlazak u penziju", rekla je Odžakovićeva.
Radna verzija zakona o PIO za punu penziju predviđa
40 godina radnog staža
65 godina starosti