Društvo

Nema odlaganja početka drugog polugodišta

Nema odlaganja početka drugog polugodišta
Nema odlaganja početka drugog polugodišta
Srna

BANJALUKA - Drugo polugodište u školama Republike Srpske neće biti odlagano zbog proglašene epidemije zaušnjaka u nekoliko gradova Srpske, potvrđeno je u Ministarstvu prosvjete i kulture.

"Na osnovu podataka kojima raspolaže Institut za javno zdravstvo RS i trenutne epidemiološke situacije, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite dostavilo nam je mišljenje da za sada nema potrebe za odgađanjem početka nastave zakazanog za 23. januara", navode u resornom ministarstvu.

Institut za javno zdravstvo RS kontinuirano pratiti epidemiološku situaciju u vezi sa epidemijom zaušnjaka i blagovremeno će predlagati mjere u zavisnosti od odvijanja situacije na terenu.

Portparol ove zdravstvene ustanove Milka Mrđa rekla je da je za sada sve pod kontrolom i nema potrebe za odlaganjem početka nastave.

"Epidemija traje od prošle godine i školama su upućene mjere za dezinfekciju školskih objekata. Većina domova zdravlja u RS ima epidemiološke službe, a oni koji nemaju obraćaju se našim regionalnim zavodima, tako da svakodnevno pratimo situaciju", istakla je Mrđa.

Prema zvaničnim prijavama domova zdravlja u Srpskoj, epidemija zaušnjaka je proglašena u opštinama Pale, Gacko, Trebinje, Berkovići, Nevesinje, Bileća, Novi Grad, Sokolac, Kostajnica, Višegrad, Istočno Sarajevo i Bijeljina.

U RS je od juna prošle godine od zaušnjaka oboljelo 2.245 lica.

Mrđa je podsjetila da oboljeli od zaušnjaka moraju da leže, miruju kod kuće i da budu izolovani.

Ona je dodala da je neophodno da se oboljeli redovno javljaju zdravstvenim službama kako bi se mogla voditi evidencija oboljelih i na taj način na vrijeme preduzele adekvatne mjere.

Što se tiče gripa u Republici Srpskoj još nema zvanično prijavljenih oboljelih, dok je u Bijeljini na snazi i epidemija šarlaha.

Najčitanije